Meble do sypialni najczęściej zdobione są dekorami inspirowanymi rysunkiem drewna. Na zdjęciu: kolekcja Riva firmy Mebin. Fot. Mebin

Meble do sypialni najczęściej zdobione są dekorami inspirowanymi rysunkiem drewna. Na zdjęciu: kolekcja Riva firmy Mebin. Fot. Mebin

  • Autor: mg
  • 12 lip 2018 13:47 (aktualizacja: 16 lip 2018 09:32)

Dekory w meblach do sypialni - aktualne trendy wzornicze

W sypialni Anno Domini 2018 powinny znaleźć się meble, które stworzą we wnętrzu klimat pełen spokoju i harmonii. Doskonale z tej roli wywiążą się kolekcje z dekorami drewnianymi, zarówno o jasnym wybarwieniu i stonowanym rysunku, jak i te bardziej wyraziste. Łączyć mają je wrażenie naturalności i autentyczność.

Przyglądając się ofercie mebli do sypialni, prezentowanych podczas tegorocznej odsłony targów „Meble Polska” w Poznaniu, wyraźnie było widać, że wciąż niesłabnącą popularnością cieszą się dekory imitujące różne gatunki drewna. To trend obserwowany już od wielu lat i nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższej przyszłości został zdetronizowany. Zresztą od dawna wzory „drewniane” są pierwszym wyborem nie tylko w przypadku urządzania sypialni, ale też innych wnętrz mieszkalnych.

Trendy, które obowiązują w roku 2018 w meblach sypialnianych, nie będą odbiegały od globalnych tendencji w meblarstwie. Niemniej jednak dobór materiałów jest w tym przypadku bardzo świadomy i indywidualny – ocenia Małgorzata Sarnicka, menedżer rynku Schattdecor.

Drewno buduje oazę spokoju

Wybór dostępnych obecnie na rynku dekorów naśladujących wygląd i strukturę drewna jest niezmiernie bogaty. Należy przy tym pamiętać, że na przestrzeni lat przeszły one wyraźną ewolucję, wymuszoną przez zjawiska społeczne i zmieniające się potrzeby użytkowników w kwestii aranżacji wnętrz.

Jak zatem ma wyglądać sypialnia w 2018 roku? Dynamika czasów, w których żyjemy i postępująca cyfryzacja, powodują, że coraz częściej szukamy spokojnego, harmonijnego azylu. Wyznacznikami w wyborze materiałów do zastosowań w meblach sypialnianych będą więc nadal komfort i harmonia, dlatego tym ważniejsza jest zbalansowana kolorystyka oraz naturalne w dotyku, przyjemne powierzchnie – twierdzi Małgorzata Sarnicka.

Współczesna sypialnia kreowana jest zarówno przez projektantów wnętrz, jak i przez ich użytkowników jako oaza spokoju i miejsce służące wyciszeniu emocji. W przeciwieństwie do salonu i coraz częściej do kuchni nie traci jednocześnie prywatnego charakteru. A drewno lub materiały je naśladujące jak żadne inne nadają się do tworzenia aranżacji, których celem jest zapewnienie komfortowego wypoczynku.

Obecny rok w aranżacji sypialni widocznie podąża w kierunku spokoju i natury. Główne trendy, jakie opanowały meble sypialniane, to – styl skandynawski oraz rustykalny. Obu stylom bliska jest przyroda i oddanie we wnętrzu jej naturalnego piękna. Dominującymi dekorami są więc te przedstawiające drewno, jego autentyczne rysunki i słoje. W ofercie firmy Interprint znajdziemy zarówno dekory bardzo wyraziste, które doskonale odnajdują się w klasycznych aranżacjach, jak również lekkie i przyjemne, których wzory i kolorystyka w pełni reprezentują filozofię slow life – podkreśla Sylwia Lasota, kierownik ds. sprzedaży krajowej i marketingu w firmie Interprint.

Indywidualizm i naturalność

Kreacja wystroju wnętrza, które będzie emanowało wrażeniem spokoju, to w przypadku sypialni podstawa. Jak to osiągnąć? Sięgając po meble wykończone dekorami inspirowanymi naturalnymi strukturami drewna. W praktyce sprowadza się to do wyboru dwóch stylów aranżacyjnych – skandynawskiego (często utożsamianego z nowoczesnym) i rustykalnego (uznawanego za wersję klasycznego). Oba równie dobrze pasują do sypialni. W przypadku stylu skandynawskiego rysunek słojów jest delikatniejszy, bardziej stonowany, a wybarwienie jaśniejsze. Z kolei styl rustykalny operuje bardziej wyrazistymi strukturami, często noszącymi ślady zużycia, zarówno związanego z upływem czasu, jak i ingerencją człowieka w strukturę naturalnego materiału. Nierzadko dekory drewniane zestawiane są w obrębie tego samego mebla z unikolorami, zwłaszcza bielą, dzięki czemu przestrzeń nabiera bardziej indywidualnego rysu. W meblach sypialnianych, w towarzystwie dekorów drewnianych, pojawią się też wstawki imitujące metal, kamień lub beton, które urozmaicają bryłę mebla i czynią ją ciekawszą.

WASZE KOMENTARZE (1) + DODAJ KOMENTARZ

    • scandicsofa.pl, 2018-07-13 15:12:58
    Łóżko z obiciem prezentuje się zawsze dobrze i jeżeli dobierzemy odpowiedni kolor będzie ponad czasowym rozwiązaniem.