Pufy MP Project. Fot. Good Inside

Pufy MP Project. Fot. Good Inside

  • Autor: bm
  • 22 cze 2018 14:05 (aktualizacja: 26 cze 2018 13:38)

Design z odzysku - ekologiczne meble i przedmioty użytkowe

Recycling, upcycling i wszystko, co jest eko – to jeden z trendów ostatnich sezonów. Projektanci mebli i przedmiotów do aranżacji wnętrz szukają sposobów, by odzyskiwać materiały i tworzyć z nich funkcjonalne i piękne produkty.

Pojawiające się coraz częściej pytania o konsumpcjonizm i ochronę środowiska towarzyszą rozwojowi nowoczesnych technologii i rosnącej produkcji. Wielu producentów, również polskich ma wdrożone procedury ochrony środowiska, wykorzystywania odpadów poprodukcyjnych i to jest potwierdzenie, że świadomość dotycząca naszego wpływu na otoczenie jest duża. Mimo wszystko jednak marnotrawstwo stało się symbolem XXI wieku. Jak z tym walczyć? Projektanci, ekolodzy zaczęli szukać rozwiązania. Odkryto recycling, który już stał się trendem, inspiracją i sposobem na życie. Kiedyś śmietniki, dziś wkroczył do świata mody, sztuki i designu. Polski design pokochał recycling, upcycling i wszystko, co eko. Projektanci tworzą według zasady 3R - reduce, reused, recycle.

„Polscy projektanci udowadniają, że designowi po drodze z ekologicznym myśleniem. I nie chodzi tylko o recykling materiałów, ale i podejścia do projektowania. Polscy artyści coraz częściej sięgają po materiały z odzysku. Bo są tanie i dostępne. Ale także dlatego, że design recyclingowy zaczyna być w Polsce modny. Jednakże designerom nie wystarcza już wykorzystywanie surowców wtórnych – na ich bazie projektują przedmioty, których jakość daleko przerasta materiały, z jakich zostały wykonane” mówi Małgorzata Stasinowska, właścicielka Good Inside.

Good Inside w swojej ofercie ma markę REC.ON – to nowoczesne wzornictwo o proekologicznym charakterze. Ich produkty wykonane są ręcznie z materiałów pochodzących z recyklingu (zużyte części samochodowe oraz drewno z odzysku). W REC.ON Studio powstaje nowoczesny i proekologiczny design. Znajdziemy tutaj loftowe lampy i industrialne dodatki. Materiały z odzysku, a dokładniej felgi samochodowe wykorzystuje także marka MP Project. W tej pracowni z felg powstają pufy, hokery oraz designerskie stoliki. Inna marka - Mobler Designe - używa do produkcji tylko starego drewna, więc jest to odwrót od upcyclingowanego metalu czy stali. Drewno z historią robi klimat loftu czy industrialu w każdym wnętrzu, ponieważ ich projekty są dość masywne jeśli chodzi o elementy, typu podstawy w ich stołach oraz konsoli.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ