Ekspozycja Bausch na targach Interzum. Fot. Archiwum

Ekspozycja Bausch na targach Interzum. Fot. Archiwum

  • Autor:
  • 27 gru 2013 18:01

Dialog z klientem o dekoracyjnych papierach

Działające w Polsce firmy oferujące zadrukowane papiery dekoracyjne mogą się pochwalić nie tylko wysoką jakością produktu, ale też świadomie realizowaną strategią marketingową.

Równie ważny jak komponent meblowy jest szybki i skuteczny komunikat do klienta o oferowanych nowościach i zmianach trendów a później dialog z odbiorcą. Firma istnieje poprzez produkt i jeżeli nie ma się dobrego wzornictwa, to budowa wizerunku nigdy się nie uda – tę myśl można uznać za jeden z filarów filozofii budowanej indywidualnie przez dostawców zadrukowanych papierów dekoracyjnych. Oczywiście, to produkt – komponent, bez którego nie powstałoby wiele ładnych mebli mieszkaniowych i biurowych, jest centralnym przedmiotem uwagi przedsiębiorstw. Warto jednak zauważyć, że papiery dekoracyjne to jedna z najszybciej zmieniających się grup produktowych: ciągle udoskonalana pod względem technologii zadruku, ale przede wszystkim – wzornictwa. Co kilka miesięcy oferujące je firmy wnoszą do branży powiew świeżości i sporą dawkę inspiracji.
Produkt nie zostałby jednak powołany do branżowego życia, gdyby klient nie miałby szansy go obejrzeć. Jak zrobić tak, aby miał na to szansę w stosunkowo krótkim czasie i w interesującej formie? Odpowiedzi na to i inne pytania uzyskaliśmy od przedstawicieli większości działających w kraju firm oferujących zadrukowane papiery dekoracyjne.

Kilka poziomów komunikacji

Pracownicy firmy Interprint przedstawiają ofertę za pomocą różnych form komunikacji. Zaliczyć można do nich bezpośrednie spotkania menedżerów klienta z przedstawicielami firm (zarówno producentów mebli, jak i fabryk płyt), publikacje prasowe, udział w targach i wystawach, wysyłane pocztą do klientów trendsettery i trendlettery oraz specjalne eventy, podczas których prowadzone są wykłady na temat wzornictwa i obowiązujących trendów. Najnowsze dekory prezentowane są również na systematycznie aktualizowanej stronie internetowej. Nieodzownym elementem prezentacji są katalogi ze wzorami. Według reprezentantów firmy Impress, najbardziej efektywną formą kontaktu z klientem jest ten przebiegający dwustopniowo. Kierują się zasadą, że pierwsze informacje o nowościach warto zamieszczać w najszybszym z funkcjonujących mediów – Internecie. Po nim jest czas na spotkania handlowców z klientami i wspólne poszukiwanie najlepszych zastosowań nowości.

O tym, jakie nowości wzornicze wprowadzane są do oferty, klienci firmy Schattdecor informowani są kilkoma kanałami jednocześnie. Informacja dociera do odbiorców zarówno poprzez komunikat bezpośredni: pracownicy działu sprzedaży Schattdecor i projektanci z działu design na spotkaniach z klientami prezentują nowe trendy, dekory i ich zastosowanie. Informacje na ten temat są również przekazywane w postaci prezentacji wzornictwa na stronie internetowej oraz w prasie branżowej.
Andrzej K. Kozioł z firmy Bausch Decor podkreśla, że najlepszą metodą dotarcia do klienta jest wizyta u niego w firmie i dyskusja o jego potrzebach, wymaganiach i wyobrażeniach co do szukanego dekoru. Nie wyobrażam sobie sprzedaży w innej formie – mówi. Dodaje też, że polski klient ma większe wymagania od klienta zagranicznego, choćby dlatego, że Polska, jako jeden z największych eksporterów mebli i płyt w Europie musi z wyborem dekorów trafić w gusta zarówno macierzystego rynku, jak i rynków eksportowych. Polscy klienci mają tak samo wysokie wymagania, jak zagraniczni – oczekują oferty i informacji dopracowanej i precyzyjnej, a przy tym atrakcyjnie przygotowanej – mówi też Krzysztof Bogdanowicz z firmy Impress Decor.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ