Precyzyjne ustawianie szerokości cięcia to pierwszy etap produkcji. Fot. Projekt Drewno

Precyzyjne ustawianie szerokości cięcia to pierwszy etap produkcji. Fot. Projekt Drewno

  • Autor: Marta Ustymowicz
  • 06 cze 2014 13:28 (aktualizacja: 10 cze 2014 08:14)

Drewniany stolik - wykonaj go sam krok po kroku

Pomysł, projekt i praca. Tak w skrócie można opisać produkcję drewnianego stolika. Rzemieślnicy z firmy Projekt Drewno przybliżają, jak krok po kroku wykonać kawowy stolik.

Najważniejszą czynnością, zanim przystąpi się do produkcji stolika jest wybór odpowiedniego rodzaju drewna z jakiego zostanie on wykonany. Do wykonania stolika wykorzystujemy głównie drewno sosnowe, odpowiednio wysuszone, w pierwszej klasie jakości. Wybierając materiał staramy się, aby był jak najmniej zażywiczony i nie posiadał wad – mówi Anna Kwacz z firmy Projekt Drewno. Drzewo sosnowe to drewno miękkie, pozwalające na łatwą i sprawną obróbkę. Zarówno kształt słojów, jak i zapach gwarantują wyroby meblowe na najwyższym poziomie. Drewno sosnowe jest także wdzięcznym materiałem do malowania, pięknie wygląda nie tylko pokryte bejcą, ale także całkowicie kryjącą farbą. Jest ono również sprężyste i bardzo wytrzymałe, co powoduje, że stolarze chętnie wykorzystują je do swojej pracy. 

Produkcję drewnianego stolika poprzedza proces projektowania. Projekt musi uwzględniać nie tylko ergonomię, ale także indywidualne wymagania klienta. Często jest to długa praca, ponieważ zarówno rozmiar, stylistyka oraz kolor stolika muszą być doskonale dopasowane do wnętrza w jakim będzie on umieszczony. Wykorzystując nasze umiejętności w dziedzinie aranżacji wnętrz, bardzo często pomagamy klientowi w wyborze odpowiednio zaprojektowanego stolika – podkreśla Anna Kwacz. Klient zatem ma możliwość nie tylko zmiany rozmiaru mebla, ale także wyboru odpowiedniego koloru nóżek. 

Struganie i szlifowanie

Po wybraniu materiału z jakiego produkowany będzie stolik kawowy, należy też wybrać szerokość cięcia drewna. Wykorzystuje się do tej czynności piłę taśmową lub pilarkę tarczową. Wybór urządzenia zależy od wielkości formatki drewna jaka będzie ucinana. Na tych maszynach, przywiezione z tartaku drewno obrzyna się i docina do odpowiedniej długości oraz szerokości. Kiedy elementy drewniane są już przycięte do zaplanowanych rozmiarów, istotne jest nadanie im odpowiedniej grubości. W zależności od projektu blat stolika może być cienki, o lekkim kształcie, bądź gruby i ukazujący piękno masywu drewna. Do uzyskania zaplanowanej grubości wykorzystuje się strugarkę-grubościówkę, która może obrabiać jedną, dwie lub nawet cztery płaszczyzny jednocześnie.

Jeżeli projekt stolika zakłada kształt blatu, którego nie będziemy w stanie w całości pozyskać z jednego masywu drewna, warto poszczególne deseczki połączyć za pomocą lamelek. Układamy wówczas obok siebie deseczki i zaznaczamy linią prostą miejsca, które frezowane będą pod lamelki. Każdy element drewna przeznaczonego na blat frezujemy lamelownicą z obu stron oraz w kilku miejscach. W zależności od przeznaczenia mebla, deski można połączyć lamelkami na „wcisk” bądź wszystkie otwory pod lamele, a także elementy łączące pokryć klejem, a następnie spasować ze sobą deski. Po złączeniu desek ściskamy całość i pozostawiamy do wyschnięcia. Jeżeli stolik będzie używany na świeżym powietrzu warto zastosować kleje poliuretanowe, których podporność na niekorzystne warunki atmosferyczne jest znacznie wyższa niż zwykłego kleju do drewna.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ