Fot. Komplex Market

Fot. Komplex Market

  • Autor: ut
  • 15 sty 2020 13:09

Drewno przeżywa renesans nie tylko w branży meblowej

Drewno przeżywa renesans. Przyczyn jest wiele, ale jedną z ważniejszych jest z pewnością coraz bogatsza oferta rynkowa i coraz doskonalsze metody zabezpieczania drewna przed niszczącymi wpływami.

Od wielu lat, razem z betonem i szkłem, drewno stanowi jeden z charakterystycznych wizualnych elementów współczesnego budownictwa. Gdyby więc zapytać, czy drewno na elewacji jest modne – odpowiedź musi brzmieć: Tak!
Jeśli u kogokolwiek, kto dziś rozważa wykończenie elewacji swojego domu drewnianymi deskami, zrodziłaby się obawa, że moda na drewno zniknie tak samo nagle, jak wiele innych modowych nowinek, uspokajamy: drewno na elewacji było „na fali” niemal zawsze; znikając z panoramy architektonicznej tylko raz w całej historii naszych ziem: w wieku XIV, gdy Kazimierz Wielki postanowił Polskę „drewnianą” przemienić w „murowaną” ...
Żarty, żartami, ale fakt, że drewno jest obecne na elewacjach naszych domów „od zawsze” upewnia nas nie tylko w tym, iż moda na deski nie jest jedynie krótkotrwałym trendem, ale dowodzi również skuteczności takiego zastosowania drewna – pokoleniowe tradycje zawsze mają swoje solidne podstawy. Właśnie dzięki wielowiekowej obecności drewna w naszych budynkach możemy mieć pewność, że drewniane elewacje są bezpieczne, atrakcyjne i funkcjonalne. Zostały wszak sprawdzone i zaakceptowane przez wiele pokoleń.
W budownictwie moda rzadko kiedy nie wynika z przyczyn praktycznych. Jakie względy zadecydowały o popularności tego rodzaju wykończenia?
Przede wszystkim - piękny efekt dekoracyjny, możliwość zapewnienia pod drewnianą elewacją wysokiej jakości izolacji cieplnej budynku, korzystny mikroklimat oraz trwałość. Drewnianą okładzinę można zastosować zarówno na elewacjach ocieplonych wełną, jak i styropianem. Okładziny z drewna nie wymagają zastosowania preparatów zawierających wodę, takich jak zaprawy, tynki czy kleje dzięki czemu wykonuje się je szybko i „czysto” oraz niezależnie od warunków atmosferycznych. Drewno elewacyjne doskonale sprawdza się w nowoczesnych budynkach. Ocieploną fasadę wraz z rusztem zakrywa się specjalną folią izolacyjną, która chroni przed wiatrem, a jednocześnie przepuszcza parę wodną i taką konstrukcję osłania się deskami. Deski przykręca się lub montuje się do rusztu pionowo, poziomo lub po skosie, w zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Warto jednak pamiętać, że najtrwalsza będzie okładzina ułożona pionowo, bo woda deszczowa będzie z niej szybciej spływać, nie gromadząc się w połączeniach.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ