Narożnik Lounge marki Etap Sofa. Fot. Etap Sofa

Narożnik Lounge marki Etap Sofa. Fot. Etap Sofa

  • Autor: mg
  • 05 paź 2017 10:15 (aktualizacja: 12 paź 2017 11:12)

Dynamiczny rozwój rynku mechanizmów do mebli tapicerowanych

W ostatnich latach można zaobserwować dynamiczny rozwój segmentu mechanizmów do mebli tapicerowanych. Przejawia się to zarówno w rosnącym wolumenie sprzedaży, jak i pojawiających się na rynku nowościach. Źródłem pozytywnych zmian jest nie tylko rosnąca produkcja sof i narożników, ale też ewolucja preferencji zakupowych klientów.

Czytaj też: Jak system "push to open" wspiera projektowanie mebli?

Podczas targów „Meble Polska 2017” Fabryka Mebli Gala Collezione zaprezentowała raport, w którym przeanalizowanych zostało 8 tysięcy realnych decyzji zakupowych Polaków, dotyczących sof i narożników konfigurowanych z elementów systemów modułowych. Okazuje się, że 9 na 10 sprzedanych mebli wyposażonych było w co najmniej jedną funkcję dodatkową, zwiększającą wygodę ich użytkowania. W tej grupie znalazły się przede wszystkim funkcje spania, funkcje relaksu, regulacje zagłówków, ruchome siedziska oraz pojemniki na pościel.

Wyniki rankingu pokazują, że Polacy coraz chętniej sięgają po nowoczesne rozwiązania i funkcje podnoszące komfort wypoczynku. Wielofunkcyjność mebla – obok względów estetycznych – staje się najważniejszym kryterium zakupowym.

Cenimy komfort i wygodę, dlatego coraz większą wagę przykładamy nie tylko do tego, jak mebel wygląda, ale także do tego, jakie możliwości oferuje. Chcemy, by salony w naszych mieszkaniach były piękne, a jednocześnie funkcjonalne. Dlatego sięgamy po rozwiązania, które sprawiają, że mebel dostosowuje się do naszego trybu życia, uprzyjemniając codzienne funkcjonowanie w domowej przestrzeni – tłumaczy Magdalena Kopińska-Król, dyrektor handlowy w Gala Collezione.

Funkcja spania – wciąż numer 1

Nadal najpopularniejszą funkcją stosowaną w meblach tapicerowanych jest funkcja spania. Mebel przeznaczony do salonu i teoretycznie służący wypoczynkowi, nocą często przekształca się w miejsce do spania.

Wciąż powszechne na rynku są standardowe funkcje spania typu „delfin”. Największymi zaletami tego rozwiązania, oprócz niskich kosztów, są duża i wygodna powierzchnia spania oraz pojemnik na pościel, całkowicie ukryty pod siedziskiem. Funkcja typu „delfin” otwierana jest w prosty sposób – poprzez wysunięcie i podniesienie części do spania.

Dużą popularnością na rynku cieszą się również funkcje spania typu „DL”. W tym przypadku rozkładanie mebla polega na odchyleniu oparcia mebla do przodu. Dzięki zastosowaniu formatek kieszeniowych powierzchnia spania jest sprężysta, co zwiększa komfort leżenia i siedzenia.

Mimo dość prostej konstrukcji, producenci wprowadzają nowe rozwiązania także do funkcji typu „DL”. Na przykład, podnośnik meblowy „PF-086-B-5” (Stalmot & Wolmet) nie wymaga zdejmowania poduch oparcia. Aby rozłożyć funkcję spania, użytkownik unosi lekko siedzisko w górę i kładzie na podłogę w przód, a następnie opuszcza oparcie w dół na skrzynię. Dodatkowo mechanizm ustawia siedzisko pod kątem, co poprawia ergonomię siedzenia. Podnośnik współpracuje z synchronizatorem teleskopowym o zakresie działania od 1.200 mm do 2.000 mm, co powoduje, że producenci mebli mogą zastosować 1 synchronizator do wielu modeli mebli. Zapewnia to standaryzację okuć, która pozwala firmom meblowym na obniżenie kosztów produkcji.

Jednak coraz częściej producenci okuć meblowych wprowadzają bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania, które nie tylko mają pomóc w zdystansowaniu rynkowej konkurencji, ale również wyeliminować najczęstsze wady przestarzałych mechanizmów – rysowanie podłogi, skrzypienie, blokowanie otwierania.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ