Płyta wysokopołyskowa Hubertus. Fot. Hubertus

Płyta wysokopołyskowa Hubertus. Fot. Hubertus

  • Autor: Urszula Koronczewska
  • 27 gru 2013 18:00 (aktualizacja: 28 sty 2013 00:00)

Ekonomia i design

Płyty meblowe to nie zawsze wyłącznie praktyczny i ekonomiczny wybór dla producenta mebli. Niektóre z nich, np. płyta komórkowa, sklejka czy panel trójwarstwowy, są bazą dla kreowania oryginalnego designu.

Płyty meblowe to nie zawsze wyłącznie praktyczny i ekonomiczny wybór dla producenta mebli. Niektóre z nich, np. płyta komórkowa, sklejka czy panel trójwarstwowy, są bazą dla kreowania oryginalnego designu. Przyznać jednak należy, że najczęściej producenci doceniają płyty meblowe jako tańszą alternatywę dla drewna naturalnego.

Wśród płyt meblowych wybór jest ogromny: płyta wiórowa laminowana, MDF foliowany, laminowany, lakierowany, pokryty akrylem, melaminowany, sklejka, płyta komórkowa. Wybór płyty zależy od planowanego zastosowania. Na przykład do zaokrąglonych krawędzi – jak fronty szaf czy krawędzie biurka – nie zastosujemy płyty melaminowanej (ta dobrze sprawdza się przy elementach prostych) tylko płytę MDF, która w całym przekroju ma jednolitą strukturę, dzięki czemu łatwo można ją frezować, oklejać laminatem, fornirem lub lakierować. Producenci mebli cenią te płyty, które charakteryzuje mniejszy ciężar, wysoka wytrzymałość, odporność na czynniki zewnętrzne oraz interesujące wzory i struktury, przy jednoczesnej komplementarności wzorniczej, czyli możliwości wykorzystania tego samego dekoru na różnych materiałach nośnych.

Panel trójwarstwowy

W segmencie płyt meblowych można zauważyć nowe technologie, podnoszące nie tylko jakość techniczną produktu, ale też kreujące nowy, oryginalny design. Na rynku pojawiły się w ostatnim czasie panele „DendroLight”, których dystrybutorem w Polsce jest firma Trehus Design. Z kilkumiesięcznych obserwacji wynika, że na polskim rynku płyt drewnopochodnych, mimo dużej konkurencji wciąż jest miejsce na produkty innowacyjne, które mogą z powodzeniem konkurować z tradycyjnymi materiałami do produkcji mebli, drzwi, schodów czy elementów dekoracyjnych – powiedział Filip Jackiewicz z firmy Trehus Design. Bazą dla wszystkich produktów „DendroLight” i jednocześnie autonomicznym produktem jest tzw. warstwa środkowa, zbudowana z odpowiednio struganej, a następnie klejonej tarcicy świerku, sosny i osiki. W odróżnieniu od innych dostępnych na rynku płyt wytwarzane są one z naturalnych profili drewnianych i zachowują wszystkie cechy litego drewna: wytrzymałościowe, cieplne, dźwiękowe, izolacyjne, zdolność niezawodnego utrzymywania elementów łączących, szerokie możliwości wykończenia krawędzi i powierzchni płaskich oraz ekologię. Dodatkowo producent płyt „DendroLight” zwrócił uwagę na to, aby każdy klient mógł wprowadzać je w proces produkcyjny bez konieczności przeprowadzania dodatkowych inwestycji w park maszynowy. 

Płyta wiórowa jako nośnik

Płyty wiórowe produkowane w dużych formatach posiadają budowę jednorodną, osiągając jednocześnie dobre parametry wytrzymałościowe i izolacyjne. Dużym plusem tego rodzaju płyty jest też jej mniejsza waga w stosunku do litego drewna. Na rynku powodzeniem cieszy się np. płyta płyta wiórowa „E1 P2” firmy Egger. Obróbka tej płyty nie powoduje uszkodzeń ani skrócenia żywotności narzędzi. Jeśli chodzi o komplementarność oferty, poszczególne grupy produktów Egger utworzono w taki sposób, by w obrębie kolekcji połączyć je w jeden dopasowany system. „Eurodekor” w połączeniu kolorystycznym jest dostępny na różnych materiałach nośnych. 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ