Krystyna Boczkowska, prezes spółki Robert Bosch. Fot. Bosch

Krystyna Boczkowska, prezes spółki Robert Bosch. Fot. Bosch

  • Autor: mg
  • 25 maj 2017 15:57 (aktualizacja: 26 maj 2017 10:54)

Firma Bosch zanotowała w Polsce wzrost obrotów i zatrudnienia

Grupa Bosch osiągnęła w Polsce w 2016 roku przychody w wysokości 5,04 mld zł, co oznacza wzrost o 7,8% w porównaniu do roku poprzedniego. Jednocześnie w ostatnich 12 miesiącach zanotowano wzrost zatrudnienia o 12%. W bieżącym roku Grupa Bosch planuje osiągnąć wzrost obrotów rzędu 3-5%.

Rok 2016 był dla Grupy Bosch w Polsce wyjątkowy – rozpoczęliśmy budowę trzech fabryk, wartość sprzedaży po raz pierwszy przekroczyła 5 miliardów złotych. Zatrudnienie wzrosło o prawie 12% ­– powiedziała Krystyna Boczkowska, prezes spółki Robert Bosch oraz reprezentantka Grupy Bosch w Polsce podczas konferencji prasowej w Warszawie. Działamy w Polsce od 25 lat i jesteśmy dumni, że współtworzymy z sukcesem polską gospodarkę wolnorynkową. Miarą tego sukcesu jest osiem lokalnych fabryk, wysokie zatrudnienie i mocna pozycja rynkowa – dodała Krystyna Boczkowska. Biorąc pod uwagę dynamiczny, dwucyfrowy wzrost obrotów w pierwszym kwartale 2017, Grupa Bosch przewiduje dalszy pozytywny rozwój swojej działalności w Polsce.

Polska jest strategicznym krajem dla Grupy Bosch, nie tylko ze względu na duży rynek zbytu i potencjał rozwoju, ale też bliskość kulturową i geograficzną oraz długą historię biznesowej współpracy z Niemcami. Z tego powodu koncern stale zwiększa w Polsce swoje zaangażowanie poprzez dalsze inwestycje i poszukiwanie nowych obszarów wzrostu. Poziom inwestycji Bosch w Polsce jest stabilny i wyniósł w 2016 roku ok. 350 mln złotych. Środki te zostały przeznaczone głównie na rozbudowę i dalszy rozwój zakładów produkcyjnych. Ponadto, w 2016 roku Bosch przejął spółkę BTS zajmującą się konfekcjonowaniem i dystrybucją materiałów ściernych w Polsce i w krajach bałtyckich. W wyniku tej transakcji powstała spółka siaAbrasives Polska, która obecnie buduje kolejną fabrykę, co wzmocni potencjał produkcyjny koncernu Bosch w Polsce.

Grupa Bosch zatrudnia w Polsce 5.140 osób (stan na dzień 31.12.2016 r.), czyli o 12% więcej niż w roku 2015. Od lat firma jest zaliczana do najbardziej cenionych pracodawców w kraju, co potwierdzają liczne tytuły i wysokie miejsca w niezależnych rankingach, przyznawane przedsiębiorstwom o najwyższych standardach w zakresie kultury organizacyjnej, warunków pracy oraz możliwości rozwoju zawodowego.

W 2016 roku Bosch o jedną trzecią zwiększył liczbę pracowników w centrum kompetencyjnym IT w Warszawie, które obecnie zatrudnia ok. 160 osób i świadczy usługi dla spółek Boscha na całym świecie. Rozwój centrum jest związany z realizacją strategii opracowywania najnowocześniejszych produktów, usług i rozwiązań w ramach koncepcji Internetu rzeczy (Internet of Things, IoT). W roku 2017 planowany jest dalszy rozwój, zwiększenie kompetencji i zadań centrum oraz zwiększenie zatrudnienia do ponad 250 osób.

W świetle umiarkowanych prognoz dotyczących światowej koniunktury gospodarczej oraz niepewnej sytuacji geopolitycznej Bosch w bieżącym roku planuje osiągnąć wzrost obrotów w przedziale 3-5%. Dochody powinny wzrosnąć pomimo zaplanowanych wysokich inwestycji w zabezpieczenie przyszłości przedsiębiorstwa. Nasze dzisiejsze sukcesy pomogą nam kształtować świat przyszłości – powiedział dr Volkmar Denner, prezes zarządu spółki Robert Bosch GmBH. Jako lider innowacji, kształtujemy i propagujemy proces transformacji – dodał Denner. Kluczowymi elementami tej transformacji są zmiany w obszarach mobilności i Internetu rzeczy. Do 2020 roku wszystkie nowe produkty Bosch będą miały możliwość łączenia się za pośrednictwem internetu. Niezbędne w tym celu jest wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI). W ciągu najbliższych 5 lat Bosch zainwestuje 300 mln euro we własne centrum badań nad sztuczną inteligencją.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ