Meble z oferty firmy Calitan. Fot. Calitan

Meble z oferty firmy Calitan. Fot. Calitan

  • Autor: mg
  • 27 lip 2017 12:28 (aktualizacja: 27 lip 2017 14:08)

Firma Calitan Furniture Factory wprowadziła nowe technologie okleinowania

Firma Calitan Furniture Factory wprowadziła w swojej fabryce nowe technologie okleinowania wąskich płaszczyzn. Jedna z nich wykorzystuje laser, zaś druga bazuje na systemie AirForce opatentowanym przez Biesse. Oba rozwiązania wdrożyła Teknika, producent i dostawca nowoczesnych technologii dla przemysłu meblarskiego i drzewnego.

Calitan Furniture Factory od ponad 30 lat produkuje meble skrzyniowe. Aż 90 proc. jej produkcji trafia na eksport. W ubiegłym roku firma zdecydowała się na inwestycję, która zwiększyła jej konkurencyjność na rynku. Zakład produkcyjny w Łęce Opatowskiej został wyposażony w linię produkcyjną, całkowicie automatyzującą nie tylko rozkrój i formatowanie płyt, ale także uszlachetnianie wąskich płaszczyzn przy użyciu różnych technologii i typów obrzeży.

Linia formatowania płyt Biesse umożliwia cięcie wzdłużne i poprzeczne przy użyciu pił głównych oraz podcinaczy. W ramach automatyzacji procesów logistycznych wyposażono ją w podnoszony stół załadowczy i zewnętrzny stół obrotowy. Linia ta ma nielimitowaną liczbę programów cięcia, co jest szczególnie ważne w firmie, która - prócz produktów seryjnych - realizuje również krótkie serie. Linia umożliwia cięcie pakietowe płyt o wymiarach nawet 2.070 x 5.600 mm, pozwalając na jednoczesny rozkrój nawet 10 płyt. Linia formatowania wyposażona jest także w transporter odpadów, gilotynę do odpadów oraz automatyczny systemu rozładunku i segregacji elementów.

Z kolei system AirForce zapewnia okleinowanie bez nakładania kleju. Dzięki nowej inwestycji wdrożyliśmy również do produkcji meble z płyty komórkowej w połysku z wykorzystaniem technologii wprasowywania obrzeża w jej powierzchnię - mówi Mariusz Zając z firmy Calitan.

Na czym polega technologia AirForce System? Najprościej mówiąc, jest to okleinowanie podwójnym tworzywem, którego jedna warstwa jest "roztapiana" przy użyciu gorącego powietrza, analogicznie jak czyni to laser w okleiniarkach laserowych. Różnica jest taka, że technologia AirForce jest jeszcze bardziej ekonomiczna i ma dłuższą żywotność od laserów. Cechy wspólne natomiast to doskonała trwałość połączenia obrzeża, które jest trwale wtopione w płytę wiórową czy MDF, wysoka odporność na wilgoć i - co najważniejsze - całkowicie niewidoczna warstwa spoiwa pomiędzy obrzeżem a płytą, dająca doskonałe wrażenia estetyczne, szczególnie przy okleinowaniu płyt z wysokim połyskiem.

W firmie Calitan zastosowano okleiniarki umożliwiające wykorzystanie obu tych technologii: okleinowania AirForce System na linii oraz gniazda jednostronnego laserem na osobnej stacji roboczej "Biesse Stream B1", gdzie okleinowane są głównie półki meblowe. 

Każda okleiniarka Biesse z systemem AirForce jest przygotowana do pracy trzyzmianowej - czyli ciągłej - mówi Marcin Motecha, doradca techniczny w firmie Teknika. Jedną z innowacji, która pozwala na pracę, jest system cofania obrzeża pomiędzy etapem rozgrzania a etapem dociśnięcia obrzeża do krawędzi płyty.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ