Centrum wiertarskie FTT R8 firmy Biesse. Fot. Biesse

Centrum wiertarskie FTT R8 firmy Biesse. Fot. Biesse

  • Autor: mg
  • 15 marz 2018 11:27 (aktualizacja: 18 marz 2018 18:38)

Firmy meblarskie przetestowały nowoczesne centrum wiertarskie

Od marca br. w warszawskim centrum TekLab firmy Teknika będzie można testować centrum wiertarskie FTT R8. Jednak dwaj producenci mebli - Cyprys i Fadome - od niedawna wykorzystują je już w swoich zakładach.

Minęło kilka dni od uruchomienia produkcji, ale mogę mówić o tej maszynie w samych superlatywach, choć wiele razy, kupując inne maszyny, bywałem zawiedziony - mówi Andrzej Szindzielorz z firmy Fadome, która zakupiła centrum wiertarskie FTT R8. To najnowszy model włoskiej firmy Biesse.

Uniwersalna, łatwo przezbrajalna, szybka w działaniu - dodaje Paweł Cudzich z firmy Cyprys, która również od niedawna wzbogaciła swój park maszynowy w nowe centrum wiertarskie.

Nowoczesne zakłady produkcyjne poszukują urządzeń wydajnych i elastycznych, które bez konieczności czasochłonnego przezbrajania pozwolą im na realizację wielu procesów obróbczych.

Masowa produkcja pozwoliła nam na tworzenie ciekawych mebli w niskiej cenie, ale obserwując rynek, trzeba zauważyć, że trendy w produkcji są teraz inne - mówi Andrzej Szindzielorz. W dużych fabrykach, w produkcji wielkoseryjnej popularność zdobyły wiertarki przelotowe, ale obecnie świat idzie w kierunku krótkich serii, indywidualizacji projektów, możliwości wyboru różnych parametrów mebla, a to wymaga szybkiego przezbrajania maszyn. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na elastyczne centrum wiertarskie FTT R8 - dodaje.

Maszyna wyposażona jest w cztery elektrowrzeciona. 18 niezależnych jednostek wiercących pracuje w osi X, natomiast 14 w osi Y, wykonując szeroki wachlarz obróbczy.

Pomimo tak szerokiego programu, maszyna jest bardzo łatwa w obsłudze, praktycznie sama czyta wszystkie parametry z kodów kreskowych wygenerowanych przez program do projektowania i nie wymaga mechanicznego przezbrajania przez operatorów, bo sama dobiera narzędzia i się w nie uzbraja - mówi Paweł Cudzich. 

Każdorazowe przezbrajanie wiertaki byłoby nie tylko stratą czasu, ale też niosło ryzyko pomyłki operatora - zauważa Paweł Cudzich. Czas wiercenia na wiertarkach przelotowych jest może nieco krótszy, ale zyskujemy właśnie na szybkim przezbrojeniu i eliminowaniu błędów.

Biesse FTT R8 już wkrótce stanie wśród szeregu pokazowych maszyn w centrum TekLab w Warszawie.

Nasze centrum działa już od roku i przez ten czas przewinęło się kilkuset producentów, którzy mogą na wybranych maszynach przetestować swoje materiały - mówi Marcin Nowacki z firmy Teknika. Obecnie można już się zapisywać na testy na nowym centrum wiertarskim, co pozwoli przekonać się o jego świetnych parametrach, szybkości działania i dużej precyzji wiercenia.

WASZE KOMENTARZE (1) + DODAJ KOMENTARZ

    • gelson11, 2018-12-16 08:14:23
    Pracuję jakiś czas na takiej maszynie i mam mieszane uczucia co do niej. Urządzenie jest podatne na awarie, ma błędy w oprogramowaniu(zamienia wiercenia), nie ma powtarzalności, wierci tylko niektóre rodzaje formatek. Mimo to jest szybka i łatwa w obsłudze.