• Autor: Beata Michalik
  • 27 gru 2013 18:01

Folia finish - krok po kroku

Zastosowanie folii finish daje producentom mebli bardzo szeroki dostęp do wzornictwa i zwiększa walory użytkowe mebli.

Folie mogą być nośnikiem różnego rodzaju dekorów, które są reprodukcjami drewna, kamieni czy też fantazyjnych, graficznych motywów. Często trudno jest je odróżnić od oryginalnego materiału. Największą grupę stanowią jednak folie jednobarwne i drewnopodobne. Folie z kolekcji „Concept.F” produkowane są w polskim zakładzie Interprint w Ozorkowie.

Folia finish jest właściwie gotową okleiną dekoracyjną do zastosowań w przemyśle meblowym. Jak każdy materiał wykończeniowy pełni ona podwójną rolę: dekoracyjną i zabezpieczającą. Z tego powodu folia musi spełniać odpowiednie standardy dotyczące jakości polakierowanej powierzchni. O walorach dekoracyjnych decydują: sposób zadruku (wzór, nasycenie barw itp.), połysk (od głębokiego matu do lustrzanego niemalże lśnienia), a także dodatkowe efekty (np. imitacja struktury/porów naturalnego drewna).

Zaletą oklein tego rodzaju jest duża elastyczność użycia. Zadrukowany i polakierowany preimpregnat może być uzupełnieniem płyty melaminowej lub okleiny naturalnej, może również stanowić 100% powierzchni dekoracyjnej mebli. Możliwość wykończenia poszczególnych elementów (jak fronty, półki czy korpusy mebli, a także ozdobne profile) tą samą folią zapewnia harmonijny wygląd całych systemów meblowych.

Krok pierwszy – obróbka graficzna

Dekory powstają w dziale reprodukcji i rozwoju w głównej siedzibie firmy Interprint w Niemczech. Oryginalne materiały, np. drewno czy kamienie są najpierw skanowane, a następnie obrabiane graficznie. Obróbka cyfrowa kończy się separacją wzoru na poszczególne farby, których obrazy są następnie grawerowane na cylindrach drukarskich. Od początku 2006 roku firma Interprint posiada własne centrum grawerowania, znajdujące się w głównej siedzibie firmy w Arnsbergu. Jest ono wyposażone zarówno w tradycyjny system grawerowania elektromechanicznego, jak i system laserowy. Folie „Concept.F” drukowane są głównie za pomocą cylindrów grawerowanych laserowo. Zapewnia to wyrazistość wzorów, bogactwo kontrastów i barw, jak również efekty trójwymiarowe zadruku.

Krok drugi – „próba generalna”

Zanim folia trafi do regularnej produkcji w wymaganej dla klienta szerokości, tworzone są próbne partie folii na maszynie laboratoryjnej w Arnsbergu, przy użyciu cylindrów o szerokości 60 cm. Po zadruku i polakierowaniu papieru preimpregnowanego odpowiednio dobranym do wymagań nabywcy lakierem, testowa rolka trafia do akceptacji klienta. Dzięki takiemu rozwiązaniu firmy meblowe są w stanie szybko wykonać prototypy mebli i przedstawić dany wzór i wybarwienie do oceny kupujących.

Krok trzeci – drukowanie

Proces produkcji folii finish składa się zasadniczo z dwóch etapów: drukowania papieru preimpregnowanego oraz nakładania powłoki lakierowej. Przed przystąpieniem do drukowania należy przygotować odpowiednią ilość farb drukarskich. W celu zapewnienia zgodności kolorystycznej dekoru z zaakceptowanym przez odbiorcę wzorcem, Interprint korzysta z nowoczesnego systemu pomiaru kolorów podczas przygotowywania poszczególnych porcji barwników. W kolejnym etapie wzór dekoru nanoszony jest metodą wklęsłodruku rotacyjnego na wstępnie zaimpregnowany przez producenta papier bazowy. Ilość wzorów i kolorów jest praktycznie nieograniczona: od ciepłych odcieni naturalnego drewna po surowy urok metalicznych powierzchni, od monochromatycznych płaszczyzn po skomplikowane, wielobarwne wzory w stylizacji arabeski.

Krok czwarty – lakierowanie

Po wydrukowaniu wzoru przychodzi czas na pokrycie papieru lakierem. Na tym etapie bardzo istotny jest odpowiedni dobór lakieru, uwzględniający wymagane przez klienta parametry powierzchni, np. stopień połysku, odporność, elas-tyczność itp. W zależności od żądanego efektu końcowego, papier pokrywany jest pojedynczą lub podwójną powłoką. Właściwości techniczne folii firma Interprint dopasowuje indywidualnie do wymagań procesu produkcyjnego i produktu danego klienta. Ponieważ powierzchnia folii finish nie podlega już dodatkowej obróbce, jej właściwości użytkowe muszą być zgodne z wymaganiami stawianymi powierzchniom meblowym. Dlatego przed wysłaniem folii finish do klienta poddawana jest ona restrykcyjnej kontroli jakości, mającej na celu sprawdzenie czy wyprodukowany towar spełnia wszystkie wymogi stawiane tego rodzaju produktom. Warto przy tym dodać, iż w Interprint Polska funkcjonuje system kontroli pochodzenia surowców leśnych zgodny ze standardami Forest Stewardship Council, potwierdzony certyfikatem nr BV-COC-002991.

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ