Rozbudowana wersja formatyzerko-czopiarki. Fot. archiwum

Rozbudowana wersja formatyzerko-czopiarki. Fot. archiwum

  • Autor: Wojciech Kien, Marcin Osajda
  • 27 gru 2013 18:01

Formatyzerko-czopiarki - wszechstronne obrabiarki

Wersje rozbudowane formatyzerko-czopiarek

Jak już wspomniano, oprócz zasadniczych funkcji, jakimi w standardowym wydaniu formatyzerko-czopiarki jest formatyzowanie elementów płytowych i kształtowanie ich wąskich powierzchni lub obróbka czopów i widlic ramiaków, spotyka się również obrabiarki bardziej rozbudowane, w których obok agregatów piłowych (piła główna i podcinająca) mogą być również agregaty szlifierskie zainstalowane po obu stronach maszyny. Mogą to być agregaty pracujące prostymi albo profilowymi głowicami szlifierskimi lub taśmą szlifierską.

Ze względu na to, że formatyzerko-czopiarka jest obrabiarką przelotową, na której głownie odbywa się obróbka elementów płytowych z tworzyw drzewnych w ruchu ciągłym, to „aż się prosi”, żeby w tę obróbkę włączyć okleinowanie wąskich powierzchni takich elementów. Dotyczy to zwłaszcza linii produkcyjnych. Dlatego też niektórzy producenci, np. Homag, takie obrabiarki oferują. Wprawdzie w przemyśle meblarskim stosuje się szeroko bardzo popularne specjalistyczne okleiniarki wąskich powierzchni, ale w większości rozwiązań są to urządzenia jednostronne. Natomiast rozbudowanie formatyzerko-czopiarki o odpowiednie agregaty dodatkowe daje możliwość oklejania dwustronnego wąskich powierzchni w jednym przelocie elementu płytowego przez maszynę. Należy przy tym zaznaczyć, że oprócz agregatów do samego przyklejania obrzeża, są tam również zainstalowane agregaty wykonujące kapowanie (ucinanie poprzeczne obrzeża), frezowanie wyrównujące i profilowe oraz cyklinowanie, a więc takie jakie się spotyka w popularnych okleiniarkach jednostronnych.

W zakresie elementów płytowych przeznaczonych do mebli skrzyniowych (boki, wieńce, drzwi) występuje, jak wiadomo wiele otworów do złącz kołkowych i okuć łączących oraz zawiasów. Wydawałoby się, że operacje wiercenia tych otworów i gniazd, zwłaszcza na brzegach elementów płytowych (gniazda na zawiasy) lub na wąskich płaszczyznach (otwory na kołki) należałoby także włączyć do funkcji formatyzerk-czopiarki, jednak operacje te wymagają zatrzymania przebiegu elementu przez maszynę, co zwalnia cały proces technologiczny. Z tych względów, operacje wiercenia w tych maszynach występują niezmiernie rzadko.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ