Fot. Komandor

Fot. Komandor

  • Autor: bm
  • 25 lip 2018 10:03 (aktualizacja: 25 lip 2018 13:32)

Garderoba w osobnym pomieszczeniu - jak ją zaprojektować?

Odpowiednie rozplanowanie zabudowy, półek, wieszaków, organizerów i szuflad - to klucz do stworzenia funkcjonalnej garderoby w osobnym pomieszczeniu. W przypadku dużych mieszkań taka garderoba jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Umiejscowienie oraz wielkość garderoby należy uzależnić od tego, co będzie w niej przechowywane. Jeśli w pomieszczeniu mają znaleźć się wyłącznie rzeczy właścicieli domu, warto rozważyć przejście do niego bezpośrednio z głównej sypialni. Taki kącik można oddzielić za pomocą ścianki działowej lub podwieszanych drzwi przesuwnych. Warto jednak rozważyć również wykonanie wejścia od strony korytarza. Minimalna powierzchnia garderoby powinna oscylować wokół 3,5-4 m2.

Zdaniem eksperta z firmy Komandor, niezwykle ważny jest przemyślany rozstaw mebli. Optymalnym rozwiązaniem jest, jeśli odległość pomiędzy dwiema szafami mającymi głębokość ok. 60-70 cm i usytuowanymi na dwóch równoległych ścianach wynosi od 100 do 150 cm. Taki dystans warto zachować również pomiędzy ścianą, a szafą – jeśli zabudowa ma znaleźć się tylko po jednej stronie wnętrza. Będąc na etapie projektowania domu lub urządzania mieszkania, należy uwzględnić też odpowiednią wentylację takiego pomieszczenia.

Aby korzystanie z garderoby było wygodne, warto podzielić ją na poszczególne strefy, a także wyposażyć w funkcjonalne akcesoria. Idealnym rozwiązaniem okazuje się wykonanie zabudowy na wymiar, dzięki czemu można maksymalnie i praktycznie wykorzystać każdy centymetr dostępnej przestrzeni, a także dostosować wielkość oraz układ mebli i akcesoriów do własnych potrzeb oraz oczekiwań. Często, podczas urządzania garderoby, korzysta się z klasycznych rozwiązań w postaci półek i ścianek wykonanych z płyty laminowanej. Przycinając półki na wymiar można idealnie wpisać je w każdy kąt przestrzeni, nawet, jeśli garderoba znajduje się na poddaszu. Dodatkowo w taką zabudowę bez problemu można wmontować wszelkie elementy wysuwne, wieszaki i drążki, które mocowane są do ścianek mebla. W zależności od wizji projektowej, można pozostawić otwarty mebel lub zamontować w nim fronty przesuwne czy uchylne, które przysłonią i zabezpieczą przechowywane rzeczy.

Ciekawym rozwiązaniem jest także wykonanie zabudowy w systemie kolumnowym lub w systemie rurowym. Podstawą tych systemów są aluminiowe elementy konstrukcyjne w modnych kolorach, do których można według własnych preferencji dobierać akcesoria, kreując mebel w wielu kombinacjach. Takie otwarte zabudowy pozwolą na atrakcyjne wyeksponowanie rzeczy w garderobie przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności we wnętrzu.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ