• Autor: ap
  • 27 gru 2013 18:01

Gotowe do drogi. Pakowanie mebli

Właściwa i sprawna organizacja procesu pakowania mebla zależna jest od odpowiedniego wyposażenia dopasowanego do potrzeb danego zakładu produkcyjnego.

Skutecznym oraz ekonomicznie korzystnym rozwiązaniem są cieszące się coraz większym zainteresowaniem zautomatyzowane systemy do pakowania mebli.

Meble są produktem wymagającym skutecznego zabezpieczenia podczas przenoszenia, transportu czy magazynowania. Sposób pakowania oraz rodzaj maszyny pośredniczącej w tym procesie zależą od kilku czynników, m.in. rodzaju mebla, wielkości produkcji czy też powierzchni użytkowej zakładu. Za zastosowaniem nowych rozwiązań przemawia kilka istotnych czynników. Zautomatyzowane systemy pakowania przyspieszają proces przygotowywania produktu do transportu, przewyższają jednostkę ludzką pod względem siłowym, redukują koszty eksploatacji oraz znacznie wpływają na wydajność procesu pakowania.

W zakresie maszyn przeznaczonych do pakowania mebli dostępne rozwiązania są optymalnie dostosowywane do potrzeb klienta. Dostawca początkowo analizuje potrzebę klienta, modyfikuje maszynę w zależności od wymagań, następnie implementuje ją w docelowym miejscu.

Linie do pakowania to rozwiązanie przeznaczone do fabryk o dużym potencjale produkcyjnym. Polscy producenci mebli rozważając ewentualne zastosowanie automatycznych linii do pakowania, zmuszeni są korzystać z oferty producentów zagranicznych. Firma Ita, polski przedstawiciel firmy CMB, proponuje linię do pakowania „Coolpack”. Maszyna służy do zabezpieczenia wszystkich rodzajów mebli, przeznaczonych do samodzielnego montażu. Pakowanie odbywa się przy użyciu folii polietylenowej, bąbelkowej, pianki lub stretch. 

Zautomatyzowane systemy nie są jedynym sposobem na skuteczne zabezpieczenie mebli w czasie transportu. Inne rozwiązanie proponuje firma Rexel. Stół nożycowy, pneumatyczny „SP-1” z opuszczanymi blatami skrajnymi umożliwia ergonomiczne pakowanie produktów o zróżnicowanych rozmiarach. 

W zakładach produkcyjnych ograniczonych pod względem powierzchni użytkowej bądź też ukierunkowanych na produkcję elementów o zróżnicowanych kształtach sprawdzi się owijarka palet. Na zafoliowanych paletach transportowane są meble o nieregularnych formach, np. meble wypoczynkowe, które są szczególnie narażone na uszkodzenia mechaniczne i czynniki atmosferyczne. Dostępne owijarki wyposażone są w systemy zapewniające ekonomiczne wykorzystanie materiału, zużycie folii oraz jej naciąg na opakowaniach. Maszyna „Rotoplat 3000” firmy Robopac (włoskiego producenta automatycznych systemów do pakowania) to stacjonarna owijarka palet folią typu stretch lub siatką do zabezpieczenia i stabilizacji ładunku podczas transportu. Maszyna z obrotnicą materiału pakuje pionowym ruchem rolki. Cykl odbywa się automatycznie według wcześniej zaprogramowanych parametrów pracy.

Jednym z popularnych tworzyw wykorzystywanych w procesie pakowania jest folia. Rozwiązanie to jest stosunkowo atrakcyjne pod względem wydajności. Jej zalety to elastyczność, łatwość aplikacji oraz odporność na przebicia i rozdarcia. 

W karton pakuje się elementy o zróżnicowanych rozmiarach przeznaczone do samodzielnego montażu. Do automatycznego pakowania produktów do pudeł kartonowych przeznaczone są maszyny, które formują karton (płaski) do rozmiarów odpowiadających kształtowi oraz wielkości pakowanego produktu. 

 

 

 

 

 

 

 

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ