Turniej piłki nożnej. Fot. Archiwum

Turniej piłki nożnej. Fot. Archiwum

  • Autor: Wanda Modzelewska
  • 27 gru 2013 18:02

Grupa Nowy Styl przygotowuje stadionowe siedziska na Euro 2012

W całym kraju jest głośno o przygotowaniach do Euro 2012. W tym kontekście warto przyjrzeć się, jak w Zakładzie Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych (ZPTSz), należącym do Grupy Nowy Styl, powstają stadionowe siedziska i plastikowe elementy różnego rodzaju krzeseł.

Proces produkcji

Ogromna wtryskarka firmy Krausmaffei ma siłę zamknięcia kolumn 1.000 ton – taki nacisk jest wywierany na formatkę w momencie zamykania stempla i matrycy. Tworzywo pobierane jest automatycznie do leja zasypowego – wcześniej barwione za pomocą koncentratu barwiącego. Zależnie od wytwarzanego elementu dobierane jest odpowiednie tworzywo: polipropylen lub poliamid z włóknem. Tworzywo z leja trafia do ślimaka plastyfikującego, gdzie ulega stopieniu. Precyzyjnie zadana dawka tworzywa, ustawiona za pomocą panelu sterowniczego, jest wtryskiwana do formy pod ciśnieniem umożliwiającym dotarcie masy do każdego zakątka formy.Potem odlew jest stabilizowany, czyli ochładzany – do formy podłączone są przewody doprowadzające zimną wodę, temperatura regulowana jest za pomocą termostatów w cyklu wcześniej zadanym maszynie. Formy otwierają się, automatyczny przyrząd (rodzaj robota), wjeżdża między kolumny, zabiera siedzisko, wyciąga na zewnątrz i kładzie na stole. Pracownik odbiera detal, sprawdza go wizualnie, pozbawia zbędnych wypływek i ostrych krawędzi.

Elementy są pakowane do worków foliowych, potem do kartonów i ruszają do klienta. Wydajność wtryskarki zależna jest od rodzaju produkowanego detalu: na przykład w wypadku kubełka siedziska cykl to około 95 sekund, mniejsze elementy powstają w krótszym czasie.

Mieszanka tworzyw

Elementy siedzisk powstają z mieszaniny tworzywa oryginalnego z tworzywem odzyskiwanym w procesie recyklingu – w Zakładzie Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych tego rodzaju przetwórstwo jest prowadzone na własne potrzeby. Do tego dodaje się koncentrat barwiący – ok. 2%. Tworzywo sztuczne odzyskiwane jest np. ze starych zderzaków samochodowych, części plastikowych samochodów, skrzynek po napojach skupowanych na terenie całego kraju. Odpady są mielone, przetapiane na jednolitą masę, formowane w cienkie wstęgi, chłodzone, a następnie ponownie granulowane. Odzyskane tworzywo jest badane pod kątem parametrów fizykochemicznych i kwalifikowane do przerobu – ZPTSz zaspokaja w ten sposób około 50% swojego zapotrzebowania materiałowego, przyczyniając się jednocześnie do ochrony środowiska naturalnego. Dobór mieszanek tworzyw do wyrobu poszczególnych elementów zależy od kilku czynników. Jeśli są to detale wewnętrzne, wtedy mniej istotny jest wygląd, a bardziej wytrzymałość czy elastyczność. Taki materiał może mieć zanieczyszczenia barwne. Z kolei elementy zewnętrzne, np. osłony, muszą być estetyczne, jednolite, odporne na uderzenia. Jeszcze inny materiał używany jest na podstawy – tu obok estetyki potrzebna jest większa wytrzymałość.

Metoda produkcji

Przezbrojenie wtryskarki przebiega bardzo sprawnie: odkręca się formy na kolumnach, odpina złączki przewodów dostarczających wodę do obiegu chłodzącego, zamienia się formy, podłącza, czyści z resztek tworzywa, ustawia się produkcję. Zazwyczaj cały proces zajmuje około 2-3 godzin, zależnie od wielkości formy. Formy również przygotowywane są w zakładzie należącym do Grupy Nowy Styl. Zakład Narzędziowy dysponuje grupą inżynierów i własnym biurem projektowym, co pozwala na samowystarczalność. Taka sytuacja pozwala na szybkie, sprawne testowanie form i ewentualne wprowadzanie modyfikacji. Jednymi z najbardziej wymagających detali są podstawy do krzeseł obrotowych – zarówno ze względu na wysokie normy wytrzymałościowe – ok. 100 kg nacisku statycznego – jak i na skomplikowany kształt.

Jedną z ciekawszych technologii stosowanych w ZPTSz jest produkcja podłokietników z „rozdmuchem”, inaczej nazywaną „wtryskiem z gazem”. Generowany z powietrza azot jest tłoczony wraz z tworzywem sztucznym do formy, w efekcie wewnątrz podłokietnika powstaje pusta przestrzeń. Gotowy produkt jest lekki, zużywa się też mniej materiału, ale właściwości oraz wytrzymałość są takie same, jak w wypadku litego elementu.

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ