"Wiąz Baron" firmy Suddekor to wyjątkowy dekor o naturalistycznym rysunku. Inspiracją do jego powstania był fragment drewna pochodzący z samego serca Mazur. Fot. Suddekor

"Wiąz Baron" firmy Suddekor to wyjątkowy dekor o naturalistycznym rysunku. Inspiracją do jego powstania był fragment drewna pochodzący z samego serca Mazur. Fot. Suddekor

  • Autor: ab, mc
  • 10 marz 2014 06:05 (aktualizacja: 11 marz 2014 08:00)

Iluzje na papierze – inspirujące dekory meblowe

Czy codzienne sytuacje mogą inspirować do tworzenia zaskakujących i nietuzinkowych kompozycji? Projektanci dekorów wiodących marek udowadniają, że tak.

Nie od dziś wiadomo, że inspirację do tworzenia czerpać można z każdego niemal źródła. Dla projektantów, którzy potrafią patrzeć głębiej i dokładniej, aniżeli przeciętna osoba, niekiedy wystarczy zwykły zbieg okoliczności, natknięcie się na dany szczegół w odpowiedniej sytuacji. Odzwierciedlenie swojej wizji i wykreowanie na jej podstawie interesującego i trafiającego do odbiorcy przedmiotu, nie jest już jednak łatwym zadaniem, wymaga pomysłowości i kreatywności.

Patrzysz szerzej, widzisz więcej

O tym, że inspiracja może pojawić się niespodziewanie, przekonało się wielu twórców dekorów. Doskonały przykład stanowi dekor „Lentini” firmy Süddekor, którego nazwa pochodzi od antycznego sycylijskiego miasta powstałego za panowania mitycznego Odyseusza. Wzór ma przypominać szczątki murów pozostałe po licznych trzęsieniach ziemi nawiedzających ten teren. Jego struktura sugeruje bogatą i burzliwą przeszłość miasta – inspiracji.

Podobne wrażenie – powierzchni z własną historią, sprawia dekor „Trafffic” firmy Schattdecor, wchodzący w skład kolekcji „Digital Visions”. Wzór doskonale wpisuje się w trend „used look”, przekształcający pozorne wady, czyli ślady zużycia, w zalety. Pierwowzór dekoru to znaleziona przypadkowo zabrudzona płyta stalowa. Wszystkie elementy, z wyjątkiem białych i brązowych punktów pozostałych po białej mieszance, są wynikiem celowego zabiegu.

Odmienną, ale równie interesującą genezę posiada dekor „Loft” firmy Schattdecor, imitujący beton. Jego projektantkę zainspirowała powierzchnia, z którą miała bardzo bliską styczność, gdy potknęła się i upadła w podziemnym garażu.

Natura kocha technikę

Twórcy dekorów charakteryzujących się specyficznym wzornictwem, najczęściej poszukują inspiracji jednak w przyrodzie. Niemal nieograniczona ilość rodzajów i struktur drewna daje wiele możliwości kreacji. Jednoczesnie trzeba pamiętać, że praca z takim materiałem wymaga również skupienia i spostrzegawczości, a także zwrócenia szczególnej uwagi na detale. Niebagatelną rolę w procesie odgrywa też nowoczesna technologia oraz cyfrowe techniki obróbki obrazu. Pozwalają one na perfekcyjne dopracowanie rysunku, nadanie dekorom wyczuwalnej struktury, czy wydobycie porów drewna. Druk cyfrowy stanowi doskonałe rozwiązanie dla architektów i projektantów wnętrz użytkowych, pozwala bowiem na dużą indywidualność i umożliwia dostosowanie się do różnych gustów. Firma Süddekor wykorzystała najnowszą technologię zadruku cyfrowego, uzyskując dzięki temu efekt trójwymiarowej głębi i autentyczności. Wyraźnie widać to w dekorze „Fresco” ukazującym urzekające bogactwo kolorystyki drewna – wybielone elementy potęgują efekt głębi. Interprint postanowił natomiast wykorzystać inspirację kontrastem dwóch, wydawałoby się wzajemnie wykluczających się, światów – przyrody i Internetu. Świetliste, mocno akcentowane barwy widywane w przestrzeni wirtualnej, zostały połączone z naturalnymi strukturami drewna.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ