• Autor: Urszula Koronczewska
  • 27 gru 2013 18:02

Inoowacje w procesie produkcyjnym - Spółdzielnia Pracy Dąb

Rozwój Meblarskiej Spółdzielni Pracy Dąb ujawnia się głównie we wprowadzaniu innowacji w procesie produkcyjnym, a to z kolei wpływa na lepszą organizację pracy i wzrost konkurencyjności firmy.

Firma Dąb starając się o dotacje unijne na zakup maszyn, ma na względzie przede wszystkim poszerzanie asortymentu, podniesienie jakości oferowanych mebli oraz zwiększenie wydajności produkcji. Modernizacja parku maszynowego zaowocowała urządzeniami typu CNC, m.in. pilarkami, okleiniarkami wąskich płaszczyzn oraz przelotowymi wiertarkami wielowrzecionowymi. Zakup maszyn sprawił, że wydajność produkcji wzrosła o 30%. Poza tym firma Dąb zakupiła halę o powierzchni 2.300 m2, w której będzie się odbywać produkcja mebli tapicerowanych. Trzeba przyznać, że w stosunku do niedużej dotychczasowej powierzchni 1.000 m2 (maszynownia) + 800 m2 hali montażowej i lakierni, wartość sprzedaży firmy jest duża, np. w miesiącu sierpniu br. wyniosła 5 mln zł netto.

Precyzyjne formatki

Pierwszy etap produkcji mebli skrzyniowych rozpoczyna się od cięcia płyt – wiórowych surowych oraz laminowanych, płyt MDF surowych i laminowanych, płyt pilśniowych surowych, lakierowanych i foliowanych, o dł. np. 2.800/2.070 mm (fimy Kronopol Żary) lub 2.500/1.830 mm (firmy Pfleiderer Grajewo) i o gr. 25 oraz 16 mm na określone formatki. Do rozkroju płyt stosuje się pilarkę CNC „Profi Line HPL 510/38/22/R” (producent – niemiecka firma Holzma), zakupioną dzięki dotacji z Unii Europejskiej. Zakup tej maszyny przyczynił się do podniesienia wydajności i organizacji pracy (skrócenie czasu załadunku płyt na pilarkę, automatyczne pobieranie płyt z palety). Nowe urządzenie pozwoliło nam również rozszerzyć oferowany asortyment o nowe systemy modułowe „Nevada” i „Rodos”, zmiejszyć ilość reklamacji, obniżyć koszty oraz skrócić czas produkcji – powiedział Tadeusz Orlikowski, dyrektor produktu firmy Dąb. Obecnie niewiele przedsiębiorstw produkujących meble skrzyniowe wykorzystuje pilarki z automatycznym podawaniem płyt z platformy załadowczej. Projekt nasz jest więc innowacyjny nie tylko dla nas, ale i dla całej branży meblarskiej.

Pilarka „Profi Line” jednocześnie tnie płyty do 100 mm (np. 6 płyt o gr. 16 mm). Podawanie płyt do cięcia odbywa się poprzez elektro-hydrauliczną platformę załadowczą, wyposażoną standardowo w napędzane rolki, ukierunkowane wzdłużnie do dłuższego boku płyty. 2 mikrozgarniacze zdejmują płyty ze sztapla. Właściwy rozkrój płyt, realizowany przez zespół wózka piłowego oraz podcinacz, następuje po wyrównaniu pakietu płyt przez chwytaki. Wycięta formatka jest gotowa do oklejenia krawędzi.

Obecnie w przedsiębiorstwie działa 6 centrów obróbczych, które nie tylko wycinają płyty, nawiercają w nich otwory, ale i frezują. Należą do nich m.in. „Rekord 120”, „Rekord 121”, „Rekord 130” – firmy SCM Group, „Author 500” włoskiej firmy Morbidelli, „Rover 321 R” oraz centrum wiertarskie „Skipper 100” włoskiej firmy Biesse, dzięki któremu wykonywane są otwory jednocześnie od dołu i od góry.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ