Fot. Lange Łukaszuk

Fot. Lange Łukaszuk

  • Autor: mg
  • 11 maj 2017 11:44 (aktualizacja: 11 maj 2017 13:47)

Jak dbać o elektronarzędzia - porada eksperta

Co zrobić, by wiertarka, wkrętarka czy szlifierka działały bezproblemowo latami? Nawet intensywnie użytkowane elektronarzędzia mogą pracować jak nowe – kluczem do żywotności jest odpowiednia konserwacja, o czym mówi ekspert z firmy Lange Łukaszuk.

Wiertarki, szlifierki czy piły tarczowe – wybierając wysokiej klasy elektronarzędzia chcemy, by była to długoterminowa inwestycja. Wiele zależy od tego, jak ze sprzętem obchodzimy się na co dzień – ważną rolę odgrywa zachowanie czystości, dobór akcesoriów oraz to, czy wiemy jak go należy używać.

Zgodnie z przeznaczeniem

Jednym z podstawowych narzędzi jest wiertarka. Wydawać by się mogło, że jej przeznaczenie jest oczywiste. Jednak często jest ona używana do szlifowania czy mieszania, co znacznie skraca jej żywotność. Wiertarki są też podatne na uszkodzenia wynikające z wyboru nieodpowiedniego osprzętu – jak choćby wierteł niskiej jakości czy też wyboru wiertła nieodpowiedniego do powierzchni, na której się operuje (np. wiercenie metalu wiertłem przystosowanym do pracy z drewnem).

Podczas wiercenia należy unikać nadmiernego nacisku na narzędzie, a także skrzywienia wiertła, co prowadzi do utraty osiowości i drgań, a w konsekwencji do obciążenia i uszkodzenia łożyska w przekładni i całego urządzenia – mówi Jacek Sztorc, menedżer produktu Lange Łukaszuk. To dotyczy nawet najlepszych marek narzędziowych, takich jak Panasonic, Kress, Proxxon czy Scheppach – dodaje. Należy też pamiętać, by wykorzystywane wiertło było w dobrym stanie – praca tępym narzędziem jest mniej efektywna, trwa dłużej i wymaga użycia większej siły. To wszystko może prowadzić do  przegrzewania się podzespołów (wirnika, stojana, obudowy), a finalnie do przeciążenia wiertarki.

Czyszczenie elektronarzędzi

Niezwykle istotną kwestią w przypadku elektronarzędzi jest zachowanie czystości sprzętu – należy go czyścić po każdym użyciu. Na uszkodzenia wynikające z zabrudzeń podatne są m.in. wrzeciona wiertarek czy wiertarko-wkrętarek. Regularne odciąganie urobku (drobinek i pyłu) jest niezwykle istotne w przypadku szlifierek do drewna. Równie ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu smarowania głowicy i przekładni.

Podczas pracy smary wytapiają się od temperatury. Gdy narzędzie z czasem zaczyna słabnąć lub tracić udar, może to oznaczać brak smarowania wewnątrz sprzętu – mówi Jacek Sztorc. I jak dodaje, tę czynność najlepiej wykonać w autoryzowanym serwisie. Dodatkową ochronę zapewnią także środki czyszcząco-smarujące w spreju do czyszczenia wrzecion i współpracujących ze sobą elementów przekładni. Sprzęt należy ustawić wrzecionem do dołu, wprowadzić końcówkę aerozolu, a następnie wpuścić do środka sprężone powietrze, które wymywa wypływające dołem zanieczyszczenia.

Niebezpieczny pył

Szczególnej troski wymagają elektronarzędzia wykorzystywane w środowisku mocno zapylonym – jak szlifierki oscylacyjne i kątowe.

Gromadzący się wewnątrz narzędzia pył absorbuje wilgoć z otoczenia, gdy zaczyna stygnąć. Wchodzi w reakcję z wodą, twardnieje i tworzy groźną dla elektronarzędzia skorupę – mówi ekspert Lange Łukaszuk. Przedmuchanie sprzętu sprężonym powietrzem pomaga uniknąć uszkodzenia silnika, ważne też, by regularnie czyścić przewody wentylacyjne wilgotną szmatką lub miękką szczoteczką. Należy pamiętać, że narzędzia należy czyścić nie tylko z pyłu, ale i z kurzu – jego gromadzenie może łatwo prowadzić do zwarć.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ