Kolekcja Collino UU19 firmy Gamet. Fot. Gamet

Kolekcja Collino UU19 firmy Gamet. Fot. Gamet

  • Autor: mg
  • 03 sie 2017 11:48 (aktualizacja: 04 sie 2017 16:16)

Jak dobrać uchwyt do frontu meblowego?

Uchwyt meblowy jest elementem, który łączy funkcje użytkowe z dekoracyjnymi, przy czym te ostatnie wydają się być niekiedy marginalizowane. A przecież producenci akcesoriów nieustannie wzbogacają swoje oferty, by poszerzyć paletę możliwych wyborów i ułatwić dopasowanie uchwytów do każdego modnego obecnie stylu aranżacji wnętrz.

Z punktu widzenia wymiarów uchwyt stanowi stosunkowo niewielki element mebla i pozornie wydaje się nie mieć większego wpływu na jego estetyczny odbiór. Tym niemniej w praktyce potrafi odmienić jego wygląd, czasami nawet diametralnie. W zależności od roli, jaką go obdarzymy, może dopełniać aranżację wnętrza, wpisując się w jego stylistykę, lub też stanowić intrygujący kontrapunkt, który stanie się ozdobą pomieszczenia samą w sobie.

Wybór odpowiednich uchwytów pomoże spersonalizować wygląd pomieszczenia, a to obecnie najpopularniejszy trend wnętrzarski – dodaje Zbigniew Drzewiński, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w firmie Gamet.

Po pierwsze: funkcjonalność

Dobierając uchwyty meblowe pod kątem konkretnych pomieszczeń, nie sposób uciec przed kryterium funkcjonalności. Charakter wnętrza, częstotliwość użytkowania, podatność na zabrudzenia to czynniki, które koniecznie należy wziąć pod uwagę.

Choć niewielkie, uchwyty muszą być trwałe, a przy tym łatwe do czyszczenia i wygodne w użytkowaniu. Jak ważne są to kryteria, najlepiej widać w sytuacji, gdy przedmiotem wyboru są uchwyty kuchenne. Nie dość, że w tego typu wnętrzu szafki i szuflady, a wraz z nimi uchwyty, pracują nieustannie, to jeszcze narażone są na plamy, zabrudzenia i zacieki, które pojawiają się w trakcie przygotowywania posiłków lub czynności porządkowych.

Idealne uchwyty kuchenne charakteryzują się kształtem, który ułatwia utrzymanie czystości, dlatego w strefie gotowania nieustannie królują minimalistyczne relingi lub ich wariant – dyskretne uchwyty listwowe, które, wpuszczone we front szafki, nie przeszkadzają podczas pracy przy kuchennym blacie. Zrezygnujmy więc z misternych zdobień czy zawiłych, geometrycznych kształtów – choć estetyczne, sprawią nam w przyszłości wiele kłopotu – podkreśla Joanna Repko, ekspert firmy GTV. Co więcej, projektując kuchenne wyposażenie, warto postawić na większe modele wykonane z solidnego materiału, które zapewniają możliwość wygodnego chwytania i równomierny wysuw ważących niejednokrotnie kilkadziesiąt kilogramów szuflad – dodaje ekspert firmy GTV.

Przed zakupem warto też sprawdzić, czy ten sam uchwyt dostępny jest w różnych rozmiarach. To ważne, zważywszy na fakt, jak różnej wielkości fronty może mieć zabudowa kuchenna.  

Po drugie: estetyka

Aspekt dekoracyjny nabiera szczególnego znaczenia we wnętrzach bardziej reprezentacyjnych, a więc na przykład w salonie, który daje szerokie pole do projektowych popisów. To właśnie tu można skorzystać z szerokiego wachlarza dostępnych na rynku modeli. Zresztą w salonie uchwyty meblowe nie są narażone na tak intensywne obciążenia użytkowe, jak ma to miejsce w kuchni. Dlatego liczba możliwych kompozycji jest tu praktycznie nieograniczona.

Dobierane uchwyty mogą się różnić pod względem użytych materiałów (porcelanowe, metalowe, drewniane, z tworzyw sztucznych), ale też stylistyki.

Produkty o harmonijnej, klasycznej linii czy kunsztowne stylizacje retro, ascetyczny minimalizm rodem z chłodnej Skandynawii czy pełen elegancji, błyszczący, a przy tym jakże kobiecy glamour, a może kunsztowny shabby chic czy surowa, ręcznie kuta forma dla miłośników postindustrialnych klimatów? Producenci akcesoriów meblowych przygotowali propozycje dopasowane do każdych gustów i potrzeb.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ