Oświetlenie mebli pełni zarówno funkcję dekoracyjną, jak i użytkową. Fot. GTV

Oświetlenie mebli pełni zarówno funkcję dekoracyjną, jak i użytkową. Fot. GTV

  • Autor: mg
  • 09 sty 2017 14:45 (aktualizacja: 10 sty 2017 13:10)

Jak oświetlenie wpływa na sprzedaż mebli?

Z opinii sprzedawców wynika, że kolekcje mebli wyposażone w oświetlenie ledowe bardziej przykuwają uwagę klientów. Okazuje się, że jest ono jednym z ważniejszych czynników, które wpływają na decyzje zakupowe.

Projektanci coraz częściej uwzględniają oświetlenie w projektach nowych kolekcji mebli, a sprzedawcy potwierdzają, że ma ono znaczny wpływ na decyzje zakupowe Polaków. Wiele dostępnych na rynku zestawów oferowanych jest w dwóch wersjach – z oświetleniem i bez, dzięki czemu to klient dokonuje ostatecznego wyboru.

Światło kreuje mebel

Oświetlenie wykorzystywane było w meblach od wielu lat, lecz dopiero pojawienie się na rynku systemów ledowych poszerzyło obszar jego zastosowania i umożliwiło tworzenie bardziej kreatywnych aranżacji. Taśmy i listwy ledowe, oprawy o najrozmaitszych kształtach i układach źródeł światła, lampy podszafkowe i wysięgnikowe – dzięki tym rozwiązaniom bryła mebla zyskuje na atrakcyjności, ale też staje się bardziej funkcjonalna. Możliwości jest mnóstwo – wszystko zależy od pomysłu na aranżację danej przestrzeni.

Oświetlenie LED sprawia, że współczesne meble stały się dziełami sztuki, oświetlanymi niczym perły architektury. Światło LED nadaje meblom nowoczesny wygląd, ale pozwala również podkreślić ich niepowtarzalny design. Już nie przedmioty wyeksponowane w meblowej wystawie, ale sam mebel staje się istotnym elementem ozdobnym danej aranżacji. Z drugiej strony podobną ewolucję przeszły oprawy LED. Już dawno przestały być domeną zakładów produkcyjnych czy minimalistycznych wnętrz. Dziś eleganckie oprawy mogą być prawdziwą ozdobą salonu – mówi Joanna Repko, ekspert firmy GTV.

Oferta rozwiązań dostępnych aktualnie na rynku jest przebogata – oświetlenie ledowe występuje jako zmienne kolorowe RGB lub białe, pod względem barwy – zimne lub ciepłe, a także – jeśli uwzględnić formę – punktowe, jako listwy bądź taśmy. Wielość propozycji otwiera przed projektantami szerokie możliwości aranżacyjne. 

Wszechstronne zastosowanie

Oświetlenie znajduje zastosowanie w najróżniejszych typach mebli. Można je wkomponować w bryły witryn, regałów, szafek kuchennych i łazienkowych. W ostatnim czasie w ten sposób dekorowane są też meble tapicerowane. W praktyce oświetlenie ledowe można znaleźć w każdej części mebla – nad, pod, na froncie, a nawet w szufladach czy szafach.

Z jednej strony oświetlenie pełni funkcję dekoracyjną. Nie tylko podkreśla poszczególne elementy mebla, ale także eksponuje całą jego bryłę, czyniąc z niej atrakcyjny składnik aranżacji wnętrza. Wydobywa geometryczne podziały mebli, ale też kieruje uwagę na zgromadzone w witrynach czy półkach dodatki wnętrzarskie czy rodzinne pamiątki. Tak się dzieje w przypadku mebli znajdujących się w salonie bądź jadalni.

Funkcja oświetlenia zmienia się w meblach łazienkowych bądź kuchennych. Wówczas aspekt dekoracyjny ustępuje funkcjonalności, a oświetlenie – zwykle w postaci punktowej – służy doświetleniu stref roboczych (np. blatu kuchennego) lub miejsc często wykorzystywanych (np. lustra). 

Więcej przeczytasz w magazynie "Meble Plus"!

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ