Dekor "Calypso" firmy Impress Decor. Fot. Impress Decor

Dekor "Calypso" firmy Impress Decor. Fot. Impress Decor

  • Autor: mg
  • 10 lip 2019 13:14 (aktualizacja: 11 lip 2019 12:18)

Jak powstaje wzór papieru dekoracyjnego - etapy procesu i technologia

Praca nad powstaniem nowego wzoru papieru dekoracyjnego jest niezwykle złożonym procesem, w którym należy znaleźć równowagę między inspirującym pomysłem a możliwościami technologicznymi producenta.

Rozwój wzornictwa jest jednym z głównych obszarów aktywności producentów papierów dekoracyjnych. To właśnie z myślą o doskonaleniu istniejących dekorów i kreowaniu nowych wprowadzane są kolejne innowacje technologiczne i zmiany w parku maszynowym. Co więcej, projektanci zyskują wsparcie w postaci analiz aktualnych zachowań społecznych i potrzeb przyszłych użytkowników mebli. Stworzenie nowego wzoru i wprowadzenie go na rynek – jak widać – jest niezwykle złożonym procesem, przy tym rozciągniętym w czasie i nie zawsze gwarantującym sukces sprzedażowy. Należy przy tym pamiętać, że na popularność wzoru wpływ mają trendy w różnych dziedzinach życia, dlatego projektanci muszą je bacznie obserwować i reagować w odpowiednim momencie. Jak zatem powstaje nowy wzór?

Źródła inspiracji

Przyglądając się aktualnej ofercie czołowych producentów papierów dekoracyjnych, można dojść do wniosku (zresztą, jak najbardziej słusznego), że inspiracją wzoru może być w zasadzie wszystko, co nas otacza, zwraca uwagę, porusza. Projektanci zwracają uwagę na wszystko dookoła – może to być kawałek dębowej konstrukcji starego mostu, belki ze stuletniej kopalni, kamienie, piach, metal, blacha… Czasami warto też zajrzeć głębiej – rzeczy z pozoru nieciekawe po przecięciu, przełamaniu czy oszlifowaniu pokazują swoje ukryte, prawdziwe piękno – mówi Sylwia Lasota, kierownik ds. sprzedaży krajowej i marketingu w firmie Interprint.

Głównie jednak, co pokazują wyniki sprzedażowe, źródłem inspiracji jest natura i jej wytwory. W praktyce bowiem od wielu sezonów największą popularnością cieszą się dekory naśladujące powierzchnie drewniane i kamienne. Wielość dostępnych gatunków drewna i kamienia, ich struktur, kolorów i możliwych projektowych interpretacji sprawia, że na rynku stale pojawiają się nowe propozycje. Mimo swojej różnorodności, mają one jeden, za to bardzo wyraźny wspólny mianownik – dążenie do naturalności. Przykładowo, w dekorach drewnopodobnych podkreślane są sęki, spękania, zarysowania, efekty działania szkodników bądź upływu czasu, niekiedy – niedoskonałości powstające podczas obróbki drewna. Niegdyś uważane były one za błędy, elementy niegodne eksponowania, o wątpliwej wartości estetycznej. Obecnie są dowodem indywidualności i niepodrabialnego charakteru.

Dążenie do naturalności widoczne jest w szczególności w strukturach wzorów. Coraz więcej jest struktur synchronicznych. Nowoczesne technologie dają możliwość zastosowania różnorodnych, wysoce zaawansowanych,  inteligentnych materiałów, przez co projektanci osiągają ciekawe efekty.  Stosowane efekty optyczne i dotykowe, jak efekt trójwymiarowości, nadają powierzchniom naturalny charakter – wyjaśnia Danuta Pawlik, kierownik ds. komunikacji w firmie Schattdecor.

Przedstawiciele zespołów projektowych jeżdżą po całym świecie w poszukiwaniu inspiracja dla nowych wzorów.

Aby odnaleźć właściwy wzór „przeszukiwane” są składy drewna i fornirów. Wybór wymaga bardzo dużego doświadczenia, ponieważ interesujące fragmenty drewna muszą być zbadane pod względem informacji, jaką przenoszą. Odszukanie odpowiedniego drewna, służącego późniejszemu odwzorowaniu, nie zawsze jest zadaniem łatwym – twierdzi Danuta Pawlik.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ