Podświetlony blat kuchenny. Fot. Shutterstock

Podświetlony blat kuchenny. Fot. Shutterstock

  • Autor: mg
  • 16 sty 2017 15:30 (aktualizacja: 18 sty 2017 11:39)

Jak prawidłowo doświetlić blat kuchenny?

Tradycyjna lampa umieszczona na suficie w kuchni często nie wystarcza do odpowiedniego oświetlenia kuchennych stref roboczych. Zazwyczaj meble w kuchni ustawione są pod ścianami, więc podczas przygotowywania posiłków mamy światło za plecami. Dlatego warto pomyśleć o wspomagającym oświetleniu kuchennego blatu.

Kuchenny blat i jego oświetlenie muszą zapewnić optymalny komfort pracy. Dodatkowe oświetlenie uzależnione jest od koloru blatu i materiału, z jakiego został on wykonany. Podstawowa zasada jest prosta – im ciemniejszy blat, tym więcej światła potrzeba do jego oświetlenia. Jasny blat i komponujące się z nim lakierowane meble będą rozpraszać światło, rozjaśniając nie tylko strefę roboczą, ale i całe pomieszczenie. By uzyskać zbliżony efekt w przypadku ciemnego blatu i ciemnych mebli, potrzebne będzie mocniejsze źródło światła z większą liczbą luksów.

Przy doborze oświetlenia należy również uwzględnić rodzaj materiału, z którego wykonany jest blat. Od szklanych lub kamiennych blatów punktowe oświetlenie LED będzie się odbijać. Aby zniwelować męczący wzrok efekt, wystarczy zastosować mleczną pokrywę.

Blat warto tak oświetlić, żeby nie powstawały na nim głębokie cienie – najlepiej wykorzystując do tego celu kilka równomiernie rozmieszczonych opraw, skierowanych bezpośrednio na jego powierzchnię. Jeśli nad powierzchnią roboczą znajdują się szafki wiszące, można pod nimi zamontować oprawy LED o małej mocy. Optymalna odległość pomiędzy poszczególnymi punktami świetlnymi powinna wynosić 40-60 cm. Wykorzystanie opraw z jednej serii – identycznych pod względem designu i koloru – wprowadzi do kuchni wrażenie ładu i spokoju.

Popularnym rozwiązaniem jest również zastosowanie taśm LED, montowanych w profilu chroniącym taśmę przed uszkodzeniem lub zabrudzeniem. Warto tak dobrać kształt profilu, by światło padało tylko na kuchenny blat. Jeśli będzie ono sięgać dalej i oświetlać podłogę, efekt ostateczny będzie mało estetyczny. Dekoracyjnym, a zarazem bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem jest zastosowanie aluminiowego profilu "Glax" z regulowanym kątem świecenia nawet do 44˚. Dzięki możliwości obrotu dolnego profilu możemy doświetlić te miejsca na kuchennym blacie, które wymagają szczególnej uwagi. Dodatkowo, różnorodność kształtów profili pozwala na wiele zastosowań aranżacyjnych i umożliwia uzyskanie ciekawych efektów świetlnych – poleca Joanna Repko, ekspert firmy GTV.

Inną możliwością oświetlenia blatu kuchennego jest wykorzystanie systemów halogenów lub opraw LED na wysięgnikach, zamontowanych nad górnymi szafkami.

Projektując oświetlenie kuchenne, warto również wziąć pod uwagę barwę światła. Bardzo często jest to kwestia indywidualnych upodobań i preferencji, jednak na ogół do nowoczesnych wnętrz wybiera się zimne, białe światło – choć może ono nieco przekłamywać kolory. Natomiast światło o ciepłej barwie ma żółtawy odcień – przez co zmienić się może cały kolor kuchni.

Strefy robocze w kuchni – ze względu na ilość zakamarków i widzących szafek – trudno jest odpowiednio oświetlić na pomocą jednego, głównego źródła światła. Dodatkowe oświetlenie blatu może pełnić nie tylko funkcję użytkową, ale i dekoracyjną – umiejętnie zaaranżowane stworzy wyjątkowy klimat i styl  każdej kuchni.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ