Front w systemie SlideLine M nie zamyka całkowicie mebla, zakrywa tylko wybrany segment. Fot. Hettich

Front w systemie SlideLine M nie zamyka całkowicie mebla, zakrywa tylko wybrany segment. Fot. Hettich

  • Autor: mg
  • 02 gru 2016 08:43 (aktualizacja: 09 gru 2016 11:09)

Jak projektować meble do niewielkich wnętrz?

Jak projektować meble i wnętrza, by utrzymać komfort przestrzeni nawet w niewielkich mieszkaniach? To jedno z większych wyzwań stojących przed producentami mebli. W sukurs idą im producenci i dostawcy akcesoriów meblowych, którzy oferują rozwiązania opracowane specjalnie z myślą o funkcjonalnych meblach do ograniczonych metrażem wnętrz.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku projektanci i technolodzy firm specjalizujących się w produkcji akcesoriów meblowych tworzą rozwiązania techniczne dla meblarstwa, które umożliwiają konstruowanie mebli przystosowanych funkcjonalnie do niewielkich powierzchni.

Wciąż udoskonalamy rozwiązania do mebli, aby nadal spełniały one swoje funkcje związane na przykład z przechowywaniem i jednocześnie nie ograniczały przestrzeni. Walczymy tu o każdy centymetr - mówi Joanna Nowak z firmy Hettich. Zaczęliśmy od szaf i mebli kuchennych, bo to niezbędne elementy każdego domu. Nie możemy się ich pozbyć, ale możemy sprawić, by były niemal niewidoczne i nie działały destruktywnie na odbiór przestrzeni przez mieszkańców.

Zamknięte fronty, które tworzą idealnie równą, płaską powierzchnię, na pierwszy rzut oka nie zdradzają, że są częścią pojemnej szafy. Niektóre okucia, np. "InLine XL", pozwalają na stosowanie w meblach bardzo wysokich i szerokich frontów bez zbędnych uchwytów, nawet tych na krawędziach drzwi. Samo okucie również jest niewidoczne. Taka szafa może także służyć do dzielenia przestrzeni zamiast ścianki działowej.

Przesuwne drzwi zamiast rozwieranych to duża oszczędność miejsca, szczególnie w wąskich pomieszczeniach, dlatego to doskonałe rozwiązanie postanowiliśmy sprawdzić również w innych meblach, na przykład regałach czy kuchniach, na które musi często wystarczyć niewielki aneks w mieszkaniu - mówi Joanna Nowak. Zaproponowaliśmy okucia do frontów przesuwnych w szafkach wiszących.

Okazuje się, że przełożenie rozwiązań konstrukcyjnych z szaf garderobianych nie było wcale takie proste.

Producenci mebli chcieli mieć przesuwane fronty z systemem "Silent System", a jednocześnie stawiali wymóg, by okuć i elementów technicznych nie było w ogóle widać, ani spoglądając z dołu, ani z boku frontu - mówi Joanna Nowak. Udało się nam to osiągnąć, a na rynek trafił jednotorowy system "SlideLine M", który sprawia, że front porusza się bardzo blisko korpusu mebla. Oszczędzamy więc kolejne centymetry.

Drzwi przesuwne to świetne rozwiązanie np. do nowoczesnych, wielofunkcyjnych meblościanek, które doskonale sprawdzają się w niewielkich wnętrzach. Takie fronty nie zamykają całkowicie mebla. Front zakrywa tylko wybrany segment i - w zależności od potrzeby - może być przesuwany na boki, zakrywając lub odkrywając telewizor, biblioteczkę czy wnękę z kieliszkami do wina. Okucie stworzono w taki sposób, aby można było stosować cieńsze fronty wykonane np. ze szkła, które optycznie powiększa wnętrze.

Wciąż szukamy kolejnych sposobów, by poprzez funkcjonalne i piękne meble utrzymać wysoki standard niewielkich mieszkań w prestiżowych lokalizacjach - dodaje Joanna Nowak. W naszej centrali w Niemczech opracowywane są specjalne systemy szuflad, maksymalnie porządkujących przestrzeń w meblu czy też innowacyjne zawiasy do cienkich frontów "odchudzających" cały mebel. 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ