Fot. Fabryka Materacy Janpol

Fot. Fabryka Materacy Janpol

  • Autor: mg
  • 20 kwi 2017 13:13

Jak wybrać materac dla dziecka - porady eksperta

Wybór materaca przeznaczonego specjalnie dla nowonarodzonego dziecka nie jest łatwy, tym bardziej, że na rynku dostępne są produkty o różnej wielkości, grubości, wykonane z rozmaitych tworzyw. Jak zatem wybrać materac dopasowany do potrzeb tak wymagającego odbiorcy?

Małe dziecko spędza w łóżeczku nawet kilkanaście godzin na dobę, dlatego wybór odpowiedniego modelu materaca jest bardzo istotny szczególnie w pierwszych miesiącach życia.

Materac powinien być co najmniej o 20 cm dłuższy niż wzrost dziecka. W pierwszych miesiącach swojego życia dziecko rośnie bardzo szybko, dlatego zakup modelu przeznaczonego dla nieco starszych pociech może być dobrym wyborem – mówi Tomasz Goc, dyrektor z Fabryki Materacy Janpol

Oprócz szerokości i długości, materace dla dzieci różnią się od przeznaczonych dla dorosłych swoją wysokością - są cieńsze. Zazwyczaj ich grubość wynosi 10 cm, dlatego tym ważniejszy jest rodzaj tworzywa, z jakiego jest wykonany – od tego zależy jego elastyczność i trwałość. Wbrew panującej do niedawna opinii, materac dla dziecka wcale nie musi być twardy. Jego ortopedyczne właściwości zależą w dużej mierze od stopnia, w jakim dopasowuje się do kształtu ciała.

Popularnym materiałem wśród klientów szukających materaca dla dziecka jest pianka poliuretanowa. Wybierana jest głównie ze względu na trwałość i przystępną cenę. Dużym zainteresowaniem cieszą się także materace sprężynowe (bonnellowe). Ponad 100 sprężyn na m2 gwarantuje stabilne podparcie sylwetki na całej długości ciała.

Jednak najwięcej zalet ma lateks, który jest wyjątkowo elastyczny i sprężysty. Znakomicie dopasowuje się do kształtów ciała, a cyrkulacja powietrza i wilgoci jest na najwyższym poziomie, co gwarantuje spokojny i głęboki sen malucha. Dodatkowe połączenie z matą kokosowa stwarza możliwość wyboru twardości materaca, którą można dobrać wraz z rozwojem dziecka. Mata kokosowa ma także właściwości antyalergiczne. Producenci łączą także wkłady sprężynowe z płytami z lateksu lub kokosu, wykorzystując zalety poszczególnych surowców.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe wskazówki, trzeba dodatkowo zwrócić uwagę na kolejny ważny aspekt. Spośród wielu dostępnych materacy, wybierajmy dla dzieci te, które posiadają odpowiednie certyfikaty – podkreśla Tomasz Goc.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ