Fronty frezowane. Fot. KAM Kuchnie

Fronty frezowane. Fot. KAM Kuchnie

  • Autor: bm
  • 11 lip 2019 11:38 (aktualizacja: 23 lip 2019 13:57)

Jaki materiał na kuchenne fronty - przykłady rozwiązań

Drewno, płyty drewnopochodne, szkło, aluminium, kompozyty - wybór materiałów, z których można wykonać fronty kuchennych szafek jest dość szeroki. To, jakie rozwiązanie wybierze klient, zależy w dużej mierze od efektu, jaki chciałby uzyskać.

Fronty szafek górnych to jeden z najbardziej dekoracyjnych elementów nie tylko mebli, ale i całej kuchni. Do wyboru mamy wiele materiałów i kolorów, które możemy idealnie dobrać do stylistyki wnętrza. Co dokładnie? Oprócz drewna i płyt, warto zwrócić uwagę na szkło i profile aluminiowe (np. firmy Rejs). Na rynku znajdziemy materiały odpowiadające wszystkim trendom wzorniczym. Od spokojnych kuchni angielskich i prowansalskich, przez dekoracyjne stylizowane, skromnie minimalistyczne, aż po nowocześnie industrialne lub loftowe.

Na szczycie listy „materiałów na fronty” znajduje się drewno i płyty drewnopochodne. Wielość gatunków drewna – ich niepowtarzalność, zróżnicowanie kolorystyczne i ciepły urok sprawia, że wciąż są jednym z najczęstszych wyborów. Doskonale wpisują się w kuchnie tradycyjne i stylizowane i to zarówno w naturalnym wydaniu – pokryte lakierem czy olejem, jak również schowane pod kryjącą farbą. Minusem drewna jest jego cena, brak odporności na działanie wody, a także możliwość zmiany koloru pod wpływem działania promieni UV.

Alternatywą są płyty drewnopochodne – laminowane i MDF. To ekonomiczny wybór, gwarantujący jednolitość kolorystyczną, brak sęków i pęknięć. Szeroka oferta dostępnych dekorów i kolorów – w tym inspirowanych metalami czy kamieniami, a także możliwość frezowania, lakierowanie i pokrywania akrylem MDF sprawia, że to obecnie najpopularniejsza i najczęściej spotykana opcja. Meble z płyty wpisać można w niemal każdą aranżację – od nowoczesnych, a nawet industrialnych (płyty naśladujące stal czy beton), po klasyczne (o rysunku drewna).

Wszechstronność drewna i płyt nie oznacza jednak wcale, że są one jedyną opcją. Wręcz przeciwnie. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele innych materiałów, które w kuchni sprawdzają się nawet lepiej niż drewno.

Dobrym przykładem jest szkło i ramki aluminiowe z oferty firmy Rejs. Są one odporne na działanie wody i różnic temperatury, a przy tym gwarantują łatwość utrzymania w czystości. Sprawdzają się zwłaszcza w przypadku frontów szafek górnych. Szkło – transparentne, mleczne lub dekoracyjne, otoczone aluminiowymi ramkami pozwoli doskonale wyeksponować zastawę stołową, czy dekoracyjną porcelanę. A przy tym, samo w sobie wygląda bardzo stylowo. Może być również kompromisem między obecnością i brakiem górnej zabudowy. Szafki górne z przeszklonymi frontami są bowiem znacznie lżejsze i subtelniejsze niż te z frontami pełnymi.

Szkło i aluminiowe ramki doskonale sprawdzą się w aranżacjach stworzonych na wzór loftów, czy kuchniach minimalistycznych. Stworzą udany duet z praktycznie każdym materiałem – kamiennymi blatami, drewnem czy innym metalem. Wpiszą się w aranżacje przytulne, jak również nowoczesne i dynamiczne. Wszystko zależy od rodzaju profilu, jakie wybierzemy.

Oferujemy profile aluminiowe w różnych kształtach i rozmiarach, a także w kilku wybarwieniach. Białe ramki pasują do lśniących kuchni w stylu glamour, te w odcieniach szarości – do przestrzeni industrialnych, zaś czarne – do szykownych i eleganckich. Szeroki wybór szkła – zarówno do frontów, jak i do zabezpieczenia przestrzeni nadblatowej, pozwala stworzyć oryginalną i niebanalną aranżację. – mówi Damian Rybak, doradca ds. produktu firmy Rejs.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ