Porto (Schattdecor) to efektowny miks różnych materiałów, który na powierzchni mebla daje bardzo oryginalny efekt. Fot. Schattdecor

Porto (Schattdecor) to efektowny miks różnych materiałów, który na powierzchni mebla daje bardzo oryginalny efekt. Fot. Schattdecor

  • Autor: mg
  • 09 sty 2019 11:12 (aktualizacja: 11 sty 2019 11:07)

Jakie dekory wybierają producenci mebli salonowych i jadalnianych?

Wzornictwo dekorów, które zdobią kolekcje mebli do salonów i jadalni, kształtują nie tylko względy estetyczne i modne trendy aranżacyjne, ale też zmiany zachodzące we współczesnym społeczeństwie.

Modne dekory, które zdobią w tym sezonie meble polecane do wyposażenia salonów bądź jadalni, wpisują się w ogólne trendy wnętrzarskie, co potwierdzają opinie zarówno producentów papierów dekoracyjnych, jak i mebli. Trendy, które obowiązują w roku 2018 w meblach salonowych i jadalnianych, nie odbiegają od globalnych tendencji w meblarstwie – mówi Danuta Pawlik, menedżer ds. komunikacji w firmie Schattdecor.

Trudno byłoby wskazać wśród nich jedną główną tendencję. To efekt dużego zróżnicowania preferowanych obecnie stylów aranżacyjnych. Żaden z nich nie zyskał dominującej pozycji, tak samo jak żaden z nich nie jest jednorodny – mamy raczej do czynienia ze skłonnością do eklektycznego mieszania inspiracji, wzorów i trendów, dzięki czemu zyskuje się tak pożądaną we współczesnych wnętrzach oryginalność. I właśnie oryginalność połączona z indywidualizacją staje się naczelnym stylem aranżacji wnętrz i tym samym ich meblowania.

Jednocześnie producenci komponentów meblarskich coraz częściej mówią o megatrendach, wskazując przy tym na związki aranżacji wnętrz ze zmianami zachodzącymi we współczesnym społeczeństwie. Urbanizacja, technologie cyfrowe, starzenie się społeczeństwa czy pojawienie się nowych relacji międzyludzkich to tylko niektóre z nich.

Drewno niezmiennie modne

Z jednej strony salon pełni rolę reprezentacyjną – to tu spotykamy się ze znajomymi, organizujemy przyjęcia dla rodziny czy przyjaciół, celebrujemy ważne dla nas wydarzenia. Z drugiej strony – salon staje się miejscem wypoczynku, w którym szukamy relaksu po ciężkim dniu pracy, nieważne, czy siedząc na kanapie przed telewizorem, czy też czytając książkę w ulubionym fotelu.

Realizację obu funkcji w salonie – wypoczynkowej i reprezentacyjnej – ułatwiają meble z dekorami drewnopodobnymi. Wzory inspirowane różnymi gatunkami drewna wprowadzają do wnętrza relaksujący klimat, przywodzący na myśl kojącą naturę. Poza tym dekory tego typu będą pomocne w kreacji salonu o reprezentacyjnym charakterze. Szlachetny wygląd drewna buduje atmosferę klasycznej elegancji.

Dekory drewnopodobne to wciąż najpopularniejsza i najczęściej wykorzystywana przez producentów mebli grupa wzorów. Co więcej, jak żadne inne dekory zapewniają one sukces sprzedażowy. I choć niepodzielnie królują od wielu lat, to jednak podlegają ewolucji i nieustannemu doskonaleniu.

Jakie dekory są modne w aktualnym sezonie w kolekcjach przeznaczonych do aranżacji salonów i jadalni? Przede wszystkim te, które zapewniają efekt naturalności. W wyposażeniu wnętrz salonowych czy jadalnianych terminy, takie jak naturalność i autentyczność mają wartość priorytetową – potwierdza Danuta Pawlik. Naturalność nie sprowadza się tylko i wyłącznie do źródła samej inspiracji, którą jest struktura drewna. Liczy się również maksymalizacja doznań optycznych i haptycznych. Dekor ma odzwierciedlać cechy naturalnego drewna – typowe dla danego gatunku wybarwienie, rysunek słojów czy też ślady po sękach. Mają być one zauważalne nie tylko wzrokiem, ale być także wyczuwalne pod palcami, dzięki czemu użytkownik mebli zyskuje wrażenie obcowania z materiałami stworzonymi przez naturę.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ