Porto (Schattdecor) to efektowny miks różnych materiałów, który na powierzchni mebla daje bardzo oryginalny efekt. Fot. Schattdecor

Porto (Schattdecor) to efektowny miks różnych materiałów, który na powierzchni mebla daje bardzo oryginalny efekt. Fot. Schattdecor

  • Autor: mg
  • 09 sty 2019 11:12 (aktualizacja: 11 sty 2019 11:07)

Jakie dekory wybierają producenci mebli salonowych i jadalnianych?

Ważną rolę odgrywają nadal efekty strukturalne, które podkreślają naturalny charakter wnętrza. Rustykalność jest nadal w modzie. Ale zamiast ekstremalnie zużytych struktur i rustykalnego stylu wiejskiego, dominują delikatność i naturalność – rustykalność tak, ale lekka w wyrazie! W centrum uwagi są zatem dekory masywne, w optyce forniru, ale przy tym eleganckie. Dominuje kolorystyka naturalna lub ciepłe brązy – ocenia Danuta Pawlik.

Dąb – niekwestionowany lider

Lider wśród najczęściej wybieranych dekorów drewnopodobnych w meblach salonowych czy jadalnianych nie budzi najmniejszych wątpliwości – to grupa dekorów inspirowanych strukturą dębu. Mimo jednego źródła inspiracji, jakim jest drewno dębu, grupa tego typu dekorów odznacza się dużą różnorodnością. Są wśród nich odcienie jasne, bielone, wpisujące się w stylistykę minimalistyczną; o bardziej nasyconych, miodowych wybarwieniach, doskonałe do aranżacji bardziej klasycznych; wreszcie ciemne, wędzone dęby, które wpiszą się na przykład w charakter domowych gabinetów. Zresztą lista oferowanych wybarwień jest znacznie szersza. Tak samo zróżnicowane są wzory i struktury samego drewna – drobne, zaledwie delikatnie zarysowane lub wyraziste, ze śladami naturalnego zużycia lub nawet prac stolarskich.

Dużą popularnością cieszy się dekor „Artisan”, który jest bardzo przytulny i charakteryzuje się słoneczną, ciepłą barwą. Jego wyraziste rysunki i zaciemnione na brąz miejsca po sękach sprawiają, że doskonale pasuje do aranżacji rustykalnych. Równie modny jest „Artisan Oak”, wzór, który do złudzenia przypomina prawdziwe, stare drewno. Nieregularne słoje i wyraźnie zaznaczone wyżłobienia na jego powierzchni sprawiają, że dekor wygląda, jakby był nadgryziony zębem czasu i dumnie obnosił się ze swoją długowieczną historią. Wśród dekorów inspirowanych drewnem dębu popularnością cieszy się również „Hudson”. Jego wzór ma w sobie dużą dozę elegancji. Wszystko za sprawą pionowych rysunków o ciemniejszej, miodowej tonacji, które nadają mu klasyczny styl – wymienia najpopularniejsze obecnie dekory dębowe w ofercie firmy Interprint Sylwia Lasota, kierownik ds. sprzedaży krajowej i marketingu.

Obok dekorów dębowych, dużą popularnością cieszą się również buki, wiązy oraz sosny.

Co ciekawe, rysunek dekoru drewnopodobnego nie sprowadza się tylko do kwestii czysto estetycznych. Zdaniem przedstawicieli firm, wpływa on także na odbiór aranżowanej przestrzeni. Postępująca urbanizacja i wiążące się z nią braki mieszkaniowe oraz coraz wyższe ceny mieszkań wymagają poszukiwania nowych rozwiązań. W celu optymalizacji wykorzystania miejsca w salonie i jadalni niezbędne będą wielofunkcyjne meble oraz materiały. Meble i całe wnętrze nie mogą dominować. Dlatego też tak istotnym jest, by dekory były delikatne w swojej strukturze. Delikatne, proste struktury drewna nadają wnętrzu lekkości. Niewielkie powierzchniowo mieszkania sprawiają przez to wrażenie przestronnych – podkreśla Danuta Pawlik.

 Patchworkowy design

Zmienność i różnorodność to jedne z najważniejszych cech współczesnego społeczeństwa. Nie tylko opisują one ludzkie zachowania, ale też znajdują odzwierciedlenie w sposobie aranżacji wnętrz i wzornictwie mebli. Projektanci dekorów coraz częściej w swoich projektach uwzględniają te zjawiska. Widać to wyraźnie w tegorocznych kolekcjach mebli do salonów i jadalni.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ