Powierzchnie matowe są coraz chętniej wykorzystywane w nowoczesnych kuchniach. Fot. Hubertus Design

Powierzchnie matowe są coraz chętniej wykorzystywane w nowoczesnych kuchniach. Fot. Hubertus Design

  • Autor: mg
  • 17 sty 2019 10:28 (aktualizacja: 18 sty 2019 15:07)

Jakie wykończenia frontów meblowych cieszą się popularnością na rynku?

Fronty i płyty wykończone na wysoki połysk wciąż cieszą się największą popularnością na rynku. Jednak powierzchnie matowe coraz bardziej depczą im po piętach, co potwierdzają wyniki sprzedażowe czołowych producentów.

Rynkowa rywalizacja połysku i matu zyskała na sile na przestrzeni kilku ostatnich lat, choć wciąż pokutuje przekonanie, że połysk jest rozwiązaniem bardziej masowym, gdy stonowane matowe odcienie to propozycja raczej dla koneserów. Połysk podkreśla „laboratoryjny”, czasami wręcz surowy styl pomieszczenia, udanie wpisując się w klimat postindustrialnych loftów bądź minimalistyczny charakter nowoczesnych wnętrz. Z kolei matowe powierzchnie, dzięki wizualnej „miękkości”, budzą skojarzenia z klasyczną elegancją i wysoką jakością wykończenia.

Lubimy połysk

Obserwacja dostępnych na rynku propozycji pokazuje, że klienci w ostatnim czasie mimo wszystko chętniej wybierają fronty o wysokim połysku, które doskonale wpisują się w stylistykę nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz. Gładkie, błyszczące fronty, zwykle jednokolorowe, korzystnie prezentują się szczególnie w przypadku mebli kuchennych, a Polacy wciąż komfortowo czują się z efektem lustrzanego odbicia. Poza tym fronty o głębokim połysku powiększają optycznie wnętrza, co jest istotne w mieszkaniach o niewielkim metrażu. Paradoksalnie, podczas najważniejszych targów branżowych od 2-3 lat intensywnie promowane są fronty o wykończeniu matowym, gdy pod względem sprzedażowym na naszym krajowym rynku meble o wysokim połysku cieszą się wciąż niesłabnącą popularnością. Potwierdza to regułę, że trendy kreowane na Zachodzie docierają do nas z kilkuletnim opóźnieniem.

Jeszcze kilka lat temu najpowszechniejszą techniką uzyskiwania efektu wysokiego połysku w meblach było lakierowanie, choć technologia nakładania folii była znacznie bardziej ekonomiczna. Fronty tego typu zwracają uwagę estetyką wykończenia krawędzi, mają bardzo dobrą jakość połysku, a ich niepodważalną zaletą jest szeroka gama kolorystyczna. Jednak coraz ciekawszą konkurencją dla płyt lakierowanych stają się płyty wykończone powłokami akrylowymi. Choć obie metody pozwalają uzyskać bardzo dobrą jakość powłoki, różnice pojawiają się w stopniu połysku, trwałości i odporności na uszkodzenia – wyjaśnia Andrzej Wołosz, współwłaściciel firmy Kam. 

Mat pełen elegancji

Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że mat wcale nie został zdystansowany przez powierzchnie o wysokim połysku. Patrząc na obecną sytuację rynkową, obserwujemy odwrócenie trendów. Połysk, pomimo ciągle większej popularności, jest w odwrocie – stopniowo wypiera go mat (w przybliżeniu proporcje rynkowe wynoszą: 60 proc. połysk i 40 proc. mat). Mat jest coraz częściej promowany przez projektantów oraz producentów materiałów do produkcji mebli. Przykładem jest nasza niedawna kampania „Marmur + Mat” – mówi Marcin Majchrowski, manager ds. sprzedaży w firmie Egger. 

Matowe fronty są przede wszystkim symbolem ponadczasowej elegancji. Nie odbijają światła, tworząc we wnętrzu klimat subtelnej klasyki. Niestety, w ten sposób mogą równocześnie optyczne pomniejszać pomieszczenie, co wielu poczytuje za ich wadę. Dlatego niekiedy warto rozważyć wybór półmatu jako wersji pośredniej.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ