• Autor: Redakcja
  • 27 gru 2013 18:01

Krok po kroku: fronty do góry!

Siłowniki i podnośniki to rozwiązanie coraz częściej spotykane w nowoczesnych meblach, m.in. kuchennych, których użytkownicy cenią sobie wyższy komfort.

Unoszenie frontu szafki górnej ponad jej korpus, w stosunku do tradycyjnego otwierania drzwi ma wiele zalet. Pozwala na swobodny dostęp do wnętrza szafki i nieskrępowane poruszanie się wzdłuż całej długości blatu roboczego. Trudno się więc dziwić, że rozwiązanie to zdobywa coraz szersze grono zwolenników. Tym bardziej, że producenci okuć meblowych uzupełniają proponowane przez siebie systemy podnośników nowymi rozwiązaniami, m.in. zintegrowanymi systemami podnoszenia frontów z różnymi sposobami uchylania się drzwi, cichego domykania, a nawet opcją otwierania przez naciśnięcie powierzchni frontu, bez użycia uchwytu. Systemy te, chociaż nie należą do najtańszych, stwarzają projektantom dodatkowe możliwości, jak na przykład zastosowanie bardzo szerokich, wysokich, lub dwuczęściowych frontów.

Właśnie do tych ostatnich – frontów łączonych, przeznaczony jest system „Aventos HF” firmy Blum. Pozwala on złożyć dwa skrzydła frontu i unieść je na dowolnie wybrany poziom tak, że zarówno wnętrze szafki, jak i uchwyt są łatwo dostępne.

Montaż systemu „Aventos HF” rozpoczyna się od oznaczenia miejsca zamontowania siłownika, po czym następuje nawiercenie odpowiednich otworów. Można to zrobić poprzez dokonanie obliczeń za pomocą wzoru lub posługując się specjalnie do tego przygotowanymi wzornikami firmy Blum.

Kolejnym krokiem jest analogiczne wyznaczenie punktów nawierceń pod prowadniki i zawiasy, a następnie ich zamocowanie. Ostatnim działaniem jest montaż ramion i zapięcie frontu. Dzięki technice „Clip” zadanie to nie jest trudne.

Ostatni krok do perfekcji

Ostatnim etapem montażu „Aventos HF” jest regulacja jego elementów. Należy ją rozpocząć od delikatnego naprężenia frontów połączonych uprzednio z korpusem szafki. Aby to zrobić, należy odciągnąć dolny front od korpusu jednocześnie przytrzymując górną formatkę. Pozwala to sprawdzić czy układ szczelin i ułożenie formatek względem siebie są zgodne z pożądanymi.

Właściwa regulacja polega m.in. na dostosowaniu położenia frontów względem korpusu w trzech płaszczyznach. Zmianę wysokości, szerokości czy nachylenia frontów reguluje się za pomocą wkrętaka krzyżakowego w odpowiednim kierunku jedną ze śrub zawiasu „Clip top”. Kolejnym krokiem jest skonfigurowanie długości ramion na pożądanym poziomie. Zadanie to znacznie ułatwiają specjalne „zaciski”, które umożliwiają ustawienie ramion podnośników na stałe, na odpowiedniej – optymalnej długości.

Montaż systemu „Aventos” kończy się nałożeniem zaślepek na siłowniki.

WASZE KOMENTARZE (1) + DODAJ KOMENTARZ

    • Stefan, 2019-01-26 15:48:03
    To jest dla niewidomych? Beznadzieja!!!