Blat kuchenny Crystal Royal wykonany z materiału kompozytowego. Fot. Technistone

Blat kuchenny Crystal Royal wykonany z materiału kompozytowego. Fot. Technistone

  • Autor: bm
  • 21 lis 2018 11:09 (aktualizacja: 26 lis 2018 14:35)

Kuchenne blaty – co proponują producenci?

Musi być trwały, odporny na wysoką temperaturę i uszkodzenia mechaniczne, ma nie blaknąć od słońca i sztucznego światła, nie tracić koloru, dawać się bezproblemowo utrzymać w czystości. Jeśli dodatkowo jest efektowny i oryginalny, jeśli pasuje do mebli i podkreśla styl całego wnętrza – mamy przed sobą blat perfekcyjny.

Tak naprawdę nie ma większego znaczenia, z jakiego materiału blat został wykonany, bowiem parametry poszczególnych surowców, z których wykonuje się ten element zabudowy, są sukcesywnie udoskonalane przez producentów. Jeśli nawet nie mają pewnych zalet, rekompensują to innymi. Warto jednak pamiętać o tym, by – wybierając blat lub doradzając jego wybór klientowi – dostosować go do planowanego sposobu użytkowania kuchni. Dla gotujących okazjonalnie singli godny polecenia będzie blat, który wygląda jak „milion dolarów” i jest zgodny z najnowszymi trendami, za to jego wytrzymałość niekoniecznie jest największa. Z kolei w przypadku licznej rodziny, celebrującej codzienne wspólne posiłki najlepiej sprawdzą się solidne i trwałe powierzchnie ze sprawdzonych, tradycyjnych materiałów.

Dostępna na rynku paleta rozwiązań jest bardzo szeroka, zarówno jeśli chodzi o materiały, jak i kolorystykę, sposób wykończenia czy grubość. Do dyspozycji architektów i klientów indywidualnych są między innymi blaty z płyt laminowanych lub fornirowanych, z litego drewna, stali, płyt kamiennych, różnego rodzaju kompozytów, spieków kwarcowych. Wybór jest duży, zróżnicowany zarówno cenowo, jak i stylistycznie, chociaż ten ostatni czynnik nie jest dziś tak oczywisty. Dla przykładu – drewno jeszcze do niedawna kojarzyło się z wnętrzami tradycyjnymi, z klasyką, tymczasem współcześnie jest jednym z podstawowych elementów wnętrz w stylu loftowym – jednym z najbardziej nowoczesnych w aranżacji wnętrz. To samo można powiedzieć o blatach kamiennych lub stalowych, chociaż te należą do zdecydowanie bardziej odważnych stylistycznie i kosztownych materiałów.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W NAJNOWSZYM WYDANIU MAGAZYNU MEBLE PLUS

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ