Blat z granitu. Fot. Interstone

Blat z granitu. Fot. Interstone

  • Autor: bm
  • 17 sty 2017 09:34 (aktualizacja: 17 sty 2017 09:44)

Kuchenne blaty z kamienia naturalnego

Granit jest kamieniem niezwykle odpornym, a jednocześnie łatwym w pielęgnacji. Szczególnie w wersji polerowanej, przy której możemy pozwolić sobie na traktowanie go nawet tradycyjnymi środkami czyszczącymi. Fakt, że jest niewrażliwy na działanie kwasów i ścieranie gwarantuje, że nie ulegnie odbarwieniom czy zarysowaniom.

Blaty kuchenne są jednymi z najbardziej eksploatowanych powierzchni w domu. Praktycznie codziennie muszą mierzyć się z wilgocią, działaniem wysokich temperatur, trudnymi do usunięcia plamami. Dlatego tak ważny jest wybór optymalnego wykończenia, które przez wiele lat będzie cieszyć nas estetycznym wyglądem, sprawdzi się w codziennym użytkowaniu i okaże się bezproblemowe w konserwacji. Wyszukanie materiału spełniającego wszystkie powyższe kryteria nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Granit łączy w sobie najbardziej pożądane cechy — będzie nie tylko piękną ozdobą, ale także trudnym przeciwnikiem dla kuchennego żywiołu” — mówi ekspert branżowy, Sławomir Hardy z firmy Interstone, która ma w swojej ofercie blaty wykonane z naturalnego granitu.

Granit to skała magmowa, która składa się przede wszystkim z kwarcu, skaleni i plagioklazu. Jest materiałem, który wyróżnia się bardzo ciekawym spektrum tekstur. Może być ukształtowany w formie jednolitej masy (np. Jet Black), ale także struktury urozmaiconej o rysunek delikatnych (River White) lub wyrazistych żył (Prada Gold), zlepieńca przybierającego postać piętrowo ułożonych warstw (Black Agata), czy zbitych ze sobą matowych i mieniących się refleksami drobin (Star Gate). Bogaty wachlarz wzorów uzupełnia równie urozmaicona paleta kolorów: od jasnych — bieli, pastelowego różu i delikatnej szarości, poprzez ciepłe, piaskowe beże, bardziej zdecydowane, szmaragdowe zielenie czy burgundy, aż do głębokiej czerni. Niejednokrotnie występuje również w wersji wielokolorowej. Niezwykle oryginalnie prezentuje się jako kontrastowe zestawienia czerwieni z zielenią (Imperial Coffee) lub różu z seledynem (Rosa Miele i Porrino). Decydując się na ulubiony kolor i wzór, warto pamiętać o zachowaniu równowagi. Bardzo wyrazisty blat lepiej zaprezentuje się w towarzystwie stonowanych frontów, z kolei subtelniejszemu wzornictwu może towarzyszyć bardziej odważna kolorystyka mebli. 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ