Targi Ligna. Fot. Deutsche Messe

Targi Ligna. Fot. Deutsche Messe

  • Autor: mg
  • 21 maj 2019 09:49 (aktualizacja: 23 maj 2019 10:01)

"Ligna 2019" - wszystko dla branży meblarskiej i drzewnej

Pięć dni (od 27 do 31 maja br.) trwać będą w Hanowerze targi „Ligna”, podczas których wystawcy z całego świata zaprezentują maszyny i technologie, które stanowią podstawę działalności produkcyjnej firm z branży meblarskiej i drzewnej.

W tegorocznej edycji targów „Ligna” w Hanowerze weźmie udział ponad 1.500 wystawców z całego świata – wśród nich znajdą się reprezentanci 50 krajów. Pokażą oni najnowsze produkty i technologie adresowane do firm z branży meblarskiej i drzewnej. Oferta targowa zostanie pogrupowana w 7 blokach tematycznych – będą to: narzędzia i maszyny do zindywidualizowanej i masowej produkcji, obróbka powierzchni, produkcja materiałów drewnianych i drewnopochodnych, technologia tartaczna, energia z drewna, komponenty do maszyn i automatyzacja oraz technika leśna. Łącznie wystawcy będą mieli do swojej dyspozycji 129 tys. m2 powierzchni wystawienniczej netto (przed rokiem była ona podobna, tak samo jak liczba biorących w targach firm). Organizatorzy szacują, że hanowerskie targi odwiedzi w 2019 roku 93 tys. gości, w tym ok. 42 tys. będą stanowili goście spoza Niemiec.

Oprócz prezentacji nowości na stoiskach wystawców, jednym z najważniejszych punktów programu targów będzie Szczyt Przemysłu Drzewnego – to ważne wydarzenie w kalendarzu branży drzewnej. Jego uczestnicy dyskutować będą o jej kondycji, kierunkach rozwoju i największych wyzwaniach. Główne tematy tegorocznego spotkania, będące przedmiotem wykładów, prelekcji i paneli dyskusyjnych, to: „Zintegrowana obróbka drewna – niestandardowe rozwiązania”, „Inteligentne technologie obróbki powierzchni” oraz „Dostęp do zasobów i technologii”. W tak sformułowanej tematyce kryje się silny przekaz, podkreślający rolę digitalizacji i automatyzacji jako siły napędowej branży drzewnej. Cyfryzacja to ważny kierunek rozwoju branży, ale wiele miejsca poświęcone zostanie również optymalizacji produkcji leśnej, poczynając od ochrony lasów, a skończywszy na dostarczeniu surowca do fabryk.

Zaawansowane technologie, digitalizacja, integracja procesów produkcyjnych i ich automatyzacja będą kluczowymi tematami tegorocznej „Ligny” nie tylko z perspektywy wydarzeń towarzyszących, ale też prezentowanej oferty wystawców. Przykładowo, rosnąca potrzeba indywidualizacji produktów powoduje powstawanie nowych procesów i rozwiązań w zakresie technologii obróbki powierzchni. To już nie tylko szlifowanie i szczotkowanie, ale też polerowanie i natryskiwanie z myślą o spełnieniu wymagań druku 3D i cyfrowego.

Technologie druku cyfrowego były już obecne w programie targów „Ligna” dwa lata temu, również w tym roku będą jednym z najważniejszych tematów.

To samo dotyczy rozwiązań wpisujących się w ideę Przemysłu 4.0. Wyrafinowane systemy elektroniczne jako sposób budowania konkurencyjnej pozycji na rynku, cyfryzacja na skalę przemysłową, platformy IoT, systemy robotyczne i kontroli optycznej – to tylko wybrane zagadnienia, które będzie można zgłębić, odwiedzając stoiska wystawców obecnych na targach „Ligna 2019”.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ