• Autor: Agnieszka Błachowska
  • 27 gru 2013 18:02

Mebel jaki jest, każdy widzi. Rzeczywiście? Uluzja doskonała

Sztuką jest wyprodukowanie mebla do sprzedaży za tysiąc złotych, który będzie przez klientów wyceniany na dwa tysiące złotych. O szlachetnym wyglądzie mebla i tak wysokiej ocenie może zadecydować zastosowanie odpowiedniego papieru dekoracyjnego.

Nowoczesna technologia stosowana przez producentów papierów dekoracyjnych umożliwia kreowanie wzorów, które w wyglądzie i dotyku do złudzenia przypominają drewno czy kamień. Meble z ich wykorzystaniem prezentują się ekskluzywnie i elegancko, jednocześnie są oferowane w zaskakująco przystępnej cenie.

Cuda nowych technologii

Podstawową kwestią, nad którą nieustannie pracują specjaliści z firm oferujących papiery dekoracyjne, jest udoskonalanie jakości reprodukcji drewna. Dzięki ich staraniom obecnie drewnopodobne wzory dekorów są bardzo realistyczne, tworzą iluzję doskonałą, której nie sposób odróżnić od oryginału.

Na ten efekt mają wpływ m.in. nowoczesne metody elektronicznej obróbki plików i laserowe, bardzo dokładne grawerowanie cylindrów. Ta technologiczna innowacja okazała się prawdziwym przełomem w branży papierów dekoracyjnych. Gwarantuje ona bardzo dobre wyniki zarówno przy produkcji dekorów jednolitych, subtelnych, jak też pełnych akcentów, dynamicznych. Dekory produkowane w tej technologii wyróżniają się naturalnością barw, świetnie uchwyconymi kontrastami, trójwymiarową głębią i wydobytymi najdrobniejszymi niuansami kolorystycznymi.

W doskonaleniu wzorów znaczenie ma też modyfikowanie procesu produkcyjnego, np. stosowanie nowych farb, nowych metod suszenia i prowadzenia papieru. Producenci zwracają uwagę na szybkość zadruku papieru, która ostatnio znacząco wzrosła. Stało się to realne m.in. dzięki zastosowaniu maszyn umożliwiających jednoczesny zadruk i lakierowanie. Nowe technologie pozwalają na uzyskanie efektu połysku i matu na jednej powierzchni, dzięki temu dekor ma trójwymiarową głębię, a wrażenia dotykowe są bardzo zbliżone do nierówności charakterystycznych dla drewna. Inną nowością technologiczną jest możliwość uzyskania podwójnego efektu kolorystycznego, w zależności od kąta padania światła (co szczególnie dobrze widać na przykładzie dekorów fantazyjnych).
Przełomem w tej branży jest też technologia pozwalająca osiągnąć efekt porów synchronicznych w płytach meblowych. Jej zastosowanie jest możliwe w kooperacji grawera matryc i producenta płyt. Podczas produkcji płyty uzyskuje się perfekcyjne dopasowanie wzoru wygrawerowanego na matrycy do rysunku wydrukowanego na papierze, co przy zaprasowaniu w stygnącej melaminie daje niepowtarzalne odwzorowanie struktury drewna – wyczuwalne w dotyku dla laika i nie do odróżnienia od forniru.

Top trendy drewnopodobne

Największa dynamika rozwoju dekorów widoczna jest we wzorach drewnopodobnych. Producenci papierów zwracają uwagę na duże zainteresowanie reprodukcjami drzew owocowych. Wśród najciekawszych propozycji w tym zakresie trzeba wymienić m.in. gruszę „Montreux Birnbaum” firmy Bausch Decor, „Richmond Cherry” firmy Schattdecor z elementami bieli, „Gruszę Corviglia” firmy Suddekor, „Dziką Gruszę – Calvados” Interprintu.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ