Stół Devills Furniture, wykonany z zachowanej, szerokiej drewnianej deski z pęknięciami. Widoczne piękne słoje nawiązują do natury.
Fot. archiwum projektanta

Stół Devills Furniture, wykonany z zachowanej, szerokiej drewnianej deski z pęknięciami. Widoczne piękne słoje nawiązują do natury. Fot. archiwum projektanta

  • Autor: Maria Antoni Hikiert
  • 27 gru 2013 18:02

Meble a ekologia, istotny problem rynku i natury

Liczy się każda ilość

W walce z globalnym ociepleniem liczy się każda ilość związanego węgla. O tym, jak duże są potencjalne możliwości wiązania dwutlenku węgla w masie drzewnej w skali planety i poszczególnych kontynentów, możemy się przekonać rozważając dane przytoczone w tablicy obok. W skali planety pozyskuje się ponad 3,4 miliarda m3 drewna rocznie. Przemysłowo wykorzystywana jest jednak zaledwie połowa, około 1,65 mld m3. Warto też zdawać sobie sprawę z faktu, że Europa jest bardzo liczącym się kontynentem w produkcji drewna. Szczególnie przemysłowe wykorzystanie tego surowca i jego przemysłowa konsumpcja przypadająca na jednego mieszkańca stawia nas w światowej czołówce. O pozycji naszego kontynentu w przemysłowym wykorzystaniu drewna świadczą także dane wynikające z udziału poszczególnych kontynentów w światowej produkcji tarcicy i płyt drewnopochodnych. Drewno i płyty drewnopochodne są zaś podstawowymi surowcami w produkcji mebli. Jednak nie tylko meblarstwo konsumuje te surowce. Także budownictwo, przemysł opakowań i transport pochłaniają ich znaczące ilości. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat widać umiarkowany rozwój. Ilość wyprodukowanych płyt i tarcicy w 2005 r. zamknęła się łączną cyfrą 180 mln m3, (120 mln m3 tarcicy i 60,45 mln m3 płyt). Jeżeli założymy dla uproszczenia, że 1 m3 zarówno płyt, jak i tarcicy w stanie suchym, waży około 500 kg, otrzymamy wynik 90 mln Mg. Jest to ilość porównywalna z polskim rocznym wydobyciem węgla kamiennego, w której to dziedzinie jesteśmy krajem liczącym się w skali europejskiej.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ