W Fabryce Mebli na Żywo powstaną w tym roku meble dla dzieci i seniorów.

W Fabryce Mebli na Żywo powstaną w tym roku meble dla dzieci i seniorów.

  • Autor: bm
  • 03 lip 2017 11:36 (aktualizacja: 06 lip 2017 07:38)

Meble dla seniorów i dla dzieci powstaną w Poznaniu

W ciągu czterech dni studenci z krajów regionu Morza Bałtyckiego wykonają dwa zestawy meblowe składające się z mebli sypialnianych, mebli do pracy i do przechowywania. Mają one odpowiadać potrzebom dwóch różnych, szczególnych grup konsumentów – seniorów i dzieci.

Zestawy meblowe, które odpowiadają na konkretne potrzeby dwóch zupełnie różnych grup wiekowych, a przy tym wykorzystują ten sam wyjściowy projekt – to wokół nich rozgrywać będą się działania tegorocznej Fabryki Mebli na Żywo, która odbędzie się podczas tegorocznych targów „Drema”. Jedna z głównych hal Międzynarodowych Targów Poznańskich po raz kolejny zamieni się w halę produkcyjną prezentującą nowoczesne maszyny do obróbki drewna. W ciągu czterech dni studenci z krajów regionu Morza Bałtyckiego wykonają w niej dwa zestawy meblowe składające się z mebli sypialnianych, mebli do pracy i mebli do przechowywania. Każdy ze zwiedzających targi będzie mógł obserwować kolejne etapy procesu produkcji łóżka, szafki nocnej, stołu, szafy, na co dzień niedostępnego dla szerszej publiczności.

Projekty mebli powstały na Wydziale Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Praca nad nimi uwzględniała m.in. dogłębne poznanie potrzeb użytkowników, łącznie z fizycznym „wczuciem się” w rolę seniora przy wykorzystaniu specjalnego skafandra-symulatora wieku. Dodatkowo wykonana została pełna dokumentacja konstrukcyjna i technologiczna, tak by możliwe było wyprodukowanie mebli w cztery dni. W ramach prac projektowych skoncentrowano się na stworzeniu dwóch wariantów tego samego zestawu meblowego, które mogłyby być wytwarzane przy wykorzystaniu tego samego parku maszynowego, i odpowiadały na rożne wymagania dwóch różnych grup konsumentów – seniorów i dzieci.

Działania Fabryki Mebli na Żywo koordynowane są przez Wydział Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Tegoroczna międzynarodowa edycja tego wydarzenia jest częścią szerokiego projektu naukowo-badawczego  BaltSe@nioR (współfinansowanego ze środków UE), który ma na celu zachęcenie projektantów i przedsiębiorstw do tworzenia mebli podnoszących komfort i bezpieczeństwo życia osób starszych. 

Tworzone w ramach Fabryki meble zaprojektowali studenci Wydziału: Agata Gołębiewska, Bartosz Sumionka, Daniela Winiecka, Paulina Molska. Punktem wyjścia dla ich bryły był regał „Puzzle Rack” zaprojektowany przez Sylwię Siekirkę na konkurs "Mebel Marzeń" (ten z kolei projekt był inspirowany pracą Bartosza Cieślaka „Szafka z puzzli”).

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ