Taśmy ledowe podkreślają geometryczne podziały mebli, czyniąc ich bryły jeszcze bardziej atrakcyjnymi. Fot. GTV

Taśmy ledowe podkreślają geometryczne podziały mebli, czyniąc ich bryły jeszcze bardziej atrakcyjnymi. Fot. GTV

  • Autor: mg
  • 07 lis 2018 13:14 (aktualizacja: 09 lis 2018 12:42)

Meble z oświetleniem - rozwój rynku taśm ledowych

Pojawienie się na rynku taśm ledowych znacznie poszerzyło możliwości zdobienia mebli. Równie dobrze sprawdzają się one w kuchni, jadalni, sypialni czy salonie.

Projektanci wykorzystują oświetlenie w meblach już od wielu lat, lecz dopiero pojawienie się na rynku systemów ledowych poszerzyło obszar jego stosowania i umożliwiło tworzenie bardziej kreatywnych aranżacji. Użytkowników przekonały funkcjonalność i możliwości dekoracyjne LED-ów. Oświetlenie nie tylko podkreśla poszczególne elementy mebla, ale także eksponuje całą jego bryłę, czyniąc z niej ozdobę wnętrza. Wydobywa geometryczne podziały, ale też kieruje uwagę na zgromadzone w witrynach czy na półkach przedmioty. Tak się dzieje w przypadku mebli znajdujących się w salonie bądź jadalni. Z kolei w meblach łazienkowych bądź kuchennych dekoracyjność ustępuje miejsca funkcjonalności – priorytetem staje się wówczas doświetlenie stref roboczych (np. blatu kuchennego) lub miejsc często wykorzystywanych (np. lustra).

Oświetlenie LED już od kilku lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony klientów. Nie ma w tym nic dziwnego – w końcu jest to rozwiązanie energooszczędne, przyjazne dla środowiska, a do tego daje niemal nieograniczone możliwości aranżacji wnętrza] – podsumowuje Kamila Belina, kierownik ds. marketingu marek własnych w firmie Activejet.

Taśma otwiera nowe możliwości

Ciekawym i coraz częściej stosowanym rozwiązaniem w meblarstwie są taśmy LED. Mogą być one używane w najróżniejszych typach mebli i wnętrzach.

Taśma LED ma bardzo wiele zastosowań. Można ją wykorzystać przy podwieszanych sufitach, do podświetlenia szafek w kuchni, podświetlić nią ramę łóżka, a nawet lustro w łazience. Idealnie sprawdza się także w doświetleniu oszklonych gablotek czy regałów z książkami. Coraz częściej stanowi element oświetlenia pryszniców i schodów. Producenci taśm LED wciąż szukają nowych rozwiązań. I tak na przykład, firma Activejet wśród swoich nowości ma taśmę muzyczną LED, która pulsuje kolorowym światłem w rytm aktualnie rozbrzmiewającej muzyki – wymienia Kamila Belina.

Głównym elementem taśmy LED są diody przytwierdzone do taśmy o wysokiej wytrzymałości. Zwykle na metrze taśmy mieści się 120 diod, choć na rynku dostępne są rozwiązania o dwukrotnie większej ich liczbie. Elastyczność i niewielkie wymiary sprawiają, że można ją w zasadzie umieścić w dowolnym miejscu mebla. Co więcej, taśmy są samoprzylepne, co ułatwia ich montaż i zastosowanie wszędzie tam, gdzie instalowanie tradycyjnego oświetlenia jest utrudnione bądź niemożliwe. Wystarczy je przylepić w wybranym miejscu i podłączyć do prądu za pomocą odpowiedniego zasilacza. Poza tym można je ciąć co kilka diod, ale też łączyć w kilkumetrowe zestawy. Tym samym w praktyce znikają ograniczenia dotyczące ich stosowania.

Taśma to nie wszystko

Dostępne obecnie na rynku oprawy oświetleniowe przybierają najróżniejsze kształty, przystosowane są też do różnorodnych zastosowań. To właśnie dzięki nim nowoczesne systemy oświetleniowe mogą być wykorzystywane w roli podstawowego oświetlenia szafek, jak również pełnić funkcję elementów dekoracyjnych. Wszystko zależy od użytych rozwiązań technicznych, które zakreślają obszar ich stosowania.

Przedmioty znajdujące się na półkach można oświetlać pojedynczymi oprawami o nowoczesnym designie. Za sprawą niewielkich rozmiarów wtapiają się one harmonijnie w bryłę mebla. W przypadku taśm doskonałe efekty dają aluminiowe profile, które mogą być alternatywą dla klipów. Dzięki nim podkreślimy geometryczne podziały mebla, wyeksponujemy przedmioty znajdujące się na półkach lub doświetlimy zacienione zagłębienia półek.

Imponujący efekt wizualny może dać również zastosowanie niestandardowych osłonek do taśm. Na przykład, osłonki trójkątne świetnie sprawdzą się w profilach kątowych, stworzy to wrażenie wypełnienia przestrzeni w meblach. Na podobnej zasadzie możemy wykorzystać osłonki półokrągłe i kwadratowe. Dodatkowym plusem są też rozwiązania ułatwiające montaż. Wśród nich można wybrać opcję nabijania na mebel w profilach wieńcowych oraz kątowych – dedykowanych do doświetlania szaf – podpowiada Maciej Bagan, product manager w firmie GTV.

Producenci mebli i przedstawiciele salonów meblowych potwierdzają, że oświetlenie ma niebagatelny wpływ na wyniki sprzedażowe. Wprowadzenie na rynek taśm ledowych dodatkowo wzmocniło ten trend. 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ