Meble kuchenne wyprodukowane z wykorzystaniem dekoru „Fresco” firmy Süddekor.

Meble kuchenne wyprodukowane z wykorzystaniem dekoru „Fresco” firmy Süddekor.

  • Autor: Agnieszka Błachowska
  • 01 sie 2014 18:08 (aktualizacja: 04 sie 2014 08:10)

Meblowy dekor – jeszcze rustykalny, czy już nierustykalny?

Warto zadać sobie pytanie, czy obecnie można wyłonić osobną grupę meblowych wzorów rustykalnych? Wbrew temu określeniu, dekory mocno nawiązujące do tradycji, natury i rodzinnej atmosfery są stosowane coraz częściej w meblach na wskroś nowoczesnych.

Definicja dekorów rustykalnych obejmuje kilka charakterystycznych cech takich, jak np. ślady po kornikach, sęki, zarysowania, przetarcia, szczotkowania, a nawet deskowania. Elementy te w różnych konfiguracjach i natężeniu występują na wszystkich wzorach rustykalnych. Generalnie mają one wywołać wrażenie wyglądu postarzałego drewna, zdradzającego ślady użytkowania, zużycia, zniszczenia. Te właśnie cechy zderzają się z nowoczesnymi bryłami mebli, na których są ulokowane. Jednym z oczekiwanych efektów jest uzyskanie wrażenia przytulności, rodzinnego ciepła i przytulnej atmosfery. 

Kolorystyka dekorów określanych mianem rustykalnych obejmuje szeroki wachlarz naturalnych w wyglądzie wybarwień – od bardzo jasnych lub bielonych odcieni, po ciemne, nasycone brązy. Warto zwrócić uwagę na to, że dekory te bardzo dobrze komponują się zazwyczaj z powierzchniami w unikolorach.

Jeśli rustykalny – to dąb

Trudno zaprzeczyć, że wśród najbardziej efektownych wzorów rustykalnych najwięcej jest odwzorowań drewna dębowego. Nieodmiennie dąb kojarzy się z siłą, szlachetnością i tradycją.

W ofercie firmy Interprint wśród „rustyków” można wymienić np. dekor „Arizona”. Dębowe drewno naznaczone dzikością rozległych terenów Arizony – panujące na tym obszarze porywiste wiatry oraz upały odcisnęły swoje piętno na wzorze „Arizona Oak”, którego drobne pęknięcia opowiadają fascynującą historię. Na pierwszy plan wysuwają się wyraziste pory, pozostawiając sęki nieco w tle. Delikatna struktura drewna daje poczucie harmonii. Budzi skojarzenia z wystrojem typowym dla wiejskiego domu. Natomiast „Wellington” to silnie ustrukturyzowany dąb, który jest bardzo naturalny i ukazuje swój pełen potencjał jako dekor deskowany (pojedyncze klepki mają szerokość 12-14 cm). Haptyczny efekt 3d sprawia, że ten drewnopodobny dekor jest bardzo żywy. Nawiązuje do silnych wiatrów Nowej Zelandii, które wysuszają drewno i podkreślają jego małe sęki i dyskretne pęknięcia.

Również Schattdecor proponuje rustykalne dekory dębowe. Wśród nich jest „Canyon Monument Oak”, dla którego charakterystyczna jest pasiasta struktura drewna, z licznymi rysami i niewielkimi sękami. Delikatne ślady heblowania pojawiające się na rysunku nadają wrażenie surowości wzoru. Natomiast „Canyon Monastery Oak” to wzór o bardzo wyrazistej strukturze 3d, podkreślonej przez zastosowanie efektu szczotkowania. Wyraziste promienie rdzeniowe, zarysowania, kwiaty oraz sęki nadają temu rysunkowi dębu rustykalny charakter.

W asortymencie firmy Süddekor warto zwrócić uwagę na takie rustykalne dęby, jak np. „Dąb Lefkas”, wiernie odwzorowujący postarzałe drewno z charakterystycznymi, niewielkimi otworami wyżłobionymi przez insekty oraz harmonijnie rozłożonymi sękami. Rustykalny obraz dekoru zachowany w stylu vintage, zdobią elementy odzwierciedlające zarysowania i przetarcia, dając poczucie harmonii oraz bliskości z naturą. Dekor odważnie prezentuje się na korpusach mebli, a dzięki delikatnemu deskowaniu stanowi również ciekawą propozycję zastosowania na podłogach. Süddekor oferuje ten dekor w typowych dla drewna dębowego kolorach – od jasnego do ciemnego brązu, jak również w jasnych, wybielonych wybarwieniach. Inny rustykalny dąb w ofercie Süddekor to „Fresco”, który nawiązuje swoją strukturą do tradycyjnego drewna. To artystyczna interpretacja natury, jej szlachetności i siły. Wydobyte z drewna najcenniejsze jego bogactwo kolorystyki oraz wybielona struktura dekoru, będąca imitacją śladów użytkowania, potęguje efekt głębi. Pasuje zarówno do mebli w połączeniu z kolorami uni, jak również na podłodze optycznie zwiększając przestrzeń mieszkalną.

Sosna, modrzew i buk

Nie tylko dekory dębowe sprawdzają się w stylu rustykalnym. Inne, najczęściej rodzime gatunki drewna, również wpisują się w ten trend. Między innymi triumfy święci drewno sosny. Pojawiają się też wzory nawiązujące do drewna buka lub modrzewia.

W tym kontekście warto zwrócić uwagę na „Canyon Lodge Pine” firmy Schattdecor. Jest  to bardzo nowoczesny wzór o strukturze 3d, posiadający wiele zarysowań i sęków. Powierzchnia dekoru jest bielona, z licznymi nacięciami piły o przebiegu ukośnym. Inny przykład z oferty tej firmy to „Canyon White Pine” – wzór sosnowy z licznymi śladami zużycia takimi, jak zarysowania czy przetarcia, w połączeniu z efektem bielenia drewna. Wpisuje się w modny styl wiejski.
Interprint też proponuje sosnowy dekor – „Bob's Pine”. Sprawia on wrażenie drewna, które zostało poddane pracy ludzkich rąk i narzędzi, a następnie działaniu najróżniejszych warunków atmosferycznych. Wiekowe drewno zostało oszlifowane i wypolerowane, a jego struktura została dopracowana przez zręcznego cieślę.

Przykładem dekoru inspirowanego drewnem bukowym może być „Iconic” firmy Interprint. To buk powracający w nowej, modnej wersji. Z nowym, naturalnym „lookiem” ma potencjał, by znów podbić rynek. Odzwierciedla drewno z charakterystycznymi zrostami, w jego naturalnym kolorze. Głównymi cechami tego dekoru są delikatnie zaznaczone klepki oraz elementy typowe dla drewna bukowego, czyli liczne wady i uszkodzenia. Natomiast, jak sama nazwa wskazuje, „Modrzew Sibiu” Schattdecoru zwraca uwagę na oryginalność tego gatunku drewna. To wzór o rysunku drewna, który wyróżnia się szczotkowaną optyką i efektem 3d. Jego dynamiczny, a zarazem rustykalny charakter zostaje uzyskany poprzez połączenie delikatnych i szerokich słoi drewna, zastosowanie sęków i naciętych fladrów.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ