• Autor: kh
  • 27 gru 2013 18:01

Mechanizm komfortu

Akcesoria do mebli tapicerowanych to elementy, na które klienci wybierający konkretne modele kanap, narożników i foteli nie zwracają baczniejszej uwagi. A jednak to właśnie one często stanowią o funkcjonalności tych mebli.

Gdyby trzeba było określić w kilku słowach szeroką i bardzo różnorodną paletę akcesoriów do mebli tapicerowanych, można by użyć stwierdzenia: „niezbędne, mimo że niewidoczne”. Stelaże, podnośniki, nóżki, kółka – wszystkie te elementy, choć mogą wydawać się klientom wybierającym kształt bryły i wzór obicia tapicerskiego nieistotne, tak naprawdę pełnią bardzo ważną rolę, decydując o wygodzie i funkcjonalności mebli, w których zostały użyte. W sytuacji, gdy opcja rozłożenia kanapy czy narożnika jest pożądana i poszukiwana przez większość konsumentów, to od nich zależą ostateczne walory użytkowe mebli.

Pierwszorzędne znacznie w tej kwestii mają rozwiązania konstrukcyjne zawarte w stelażach. Na polskim rynku obecnie dostępnych jest wiele wariacji i odmian stelaży. Od najprostszych, cieszących się z uwagi na swoją atrakcyjną cenę dużą popularnością wśród producentów mebli niskiej i średniej jakości, po modele bardzo rozbudowane, oferujące zaawansowane technologicznie mechanizmy. Czym charakteryzują się nowoczesne stelaże? Przede wszystkim dopasowaniem do potrzeb użytkowników i wychodzeniem naprzeciw ich oczekiwaniom. Poza tym są projektowane w taki sposób, by ułatwić pracę tapicerom.

W stronę wygody

Ponadto stelaże proponowane obecnie przez producentów akcesoriów do mebli tapicerowanych pozwalają m.in. na regulację zagłówków, podnóżków i podłokietników dokonywaną za pomocą specjalnych przegubów. Wiele z tych regulacji można dokonać za pomocą zautomatyzowanych systemów nie wymagających wysiłku większego niż naciśnięcie przycisku. Jednocześnie dzięki schowaniu pod materacem wszelkich rurek i innych elementów konstrukcyjnych, stelaże zapewniają komfort spania zbliżony do łóżka sypialnianego. Powierzchnia rozłożonej kanapy czy narożnika jest całkowicie płaska, bez wgłębień i zmian twardości.

Zainteresowaniem klientów cieszą się modele, które umożliwiają rozłożenie kanapy albo zmianę kąta oparcia fotela bez konieczności odsuwania mebla od ściany. Taką możliwość daje m.in. system Zero Wall – 4341 firmy Sigma BK. Innym rodzajem stelaży są te, które oprócz funkcji technicznych pełnią też rolę dekoracyjną. Są nimi modele stosowane na zewnątrz mebla (m.in. Furon i Roma firmy Stalmot), poszukiwane przez tych klientów, którzy cenią sobie oryginalne i nietuzinkowe sposoby uszlachetniania mebla.

Tym mebel stoi

Oferta nóżek meblowych na tle palety stelaży i podnośników prezentuje się zupełnie inaczej. Przede wszystkim jest znacznie szersza i bardziej różnorodna. Mniejsze znaczenie mają tu innowacje techniczne, a znacznie większe – wzornictwo i wygląd wykorzystywanych materiałów. Konsumenci mogą dosłownie przebierać we wzorach, rozmiarach, kształtach i coraz śmielej wprowadzanych innowacjach pozwalających np. na regulację wysokości mebla.

W obecnie dostępnych na rynku ofertach znaleźć można zarówno wzory klasyczne, jak i na wskroś nowoczesne. Do wyboru są proste, geometryczne bryły o przekroju koła, kwadratu lub prostokąta, jak też bardziej finezyjne, nieregularne kształty.

Oferta krojona na miarę potrzeb

Analizując dokładnie ofertę nóżek, można dojść do wniosku, że ich stylistyka – podobnie zresztą jak design wszystkich mebli zależy nie tylko od ogólnie panujących trendów, ale przede wszystkim od potrzeb i gustów samych klientów. W dalszym ciągu duża rzesza konsumentów dokonując wyboru sprzętów do ich domu kieruje się wzorniczą ostrożnością, nie pozwalając sobie na szaleństwa.

Tendencja ta widoczna jest również podczas wyboru materiału z jakiego nóżki są wykonywane. Niezmiennie największą popularnością cieszy się drewno oraz stal węglowa i nierdzewna. I to mimo, że na rynku dostępne są także produkty wykonane m.in. z cynkalu, stopy aluminium, a także z różnego rodzaju tworzyw sztucznych imitujących metal (np. PP, ABS, poliamid). Choć te ostatnie są one znacznie mniej odporne na uszkodzenia np. mechaniczne, cieszą się coraz większym zainteresowaniem przede wszystkim z uwagi na swoją niską cenę.

Niecodziennym rozwiązaniem jest także zastępowanie tradycyjnych nóżek kółkami umożliwiającymi przesuwanie mebli w dowolnie wybrane miejsce. Znaleźć je można m.in. w ofercie firmy GTV. Łożyskowa rolka meblowa Shift tej firmy dzięki specjalnej, wielowarstwowej konstrukcji łączącej polikarbon i poliuretan zapewnia odporność i wytrzymałość – w zależności od wielkości udźwig wynosi 35KGS lub 45KGS. Dzięki temu przesuwanie nawet ciężkich brył jest stosunkowo proste i nie wymaga zbyt dużego nakładu sił.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ