Sofa Coletto. Fot. Gala Collezione

Sofa Coletto. Fot. Gala Collezione

  • Autor: bm
  • 01 marz 2016 09:28

Mechanizmy do tapicerki

Funkcje w meblach tapicerowanych są dziś motorem napędowym dla sprzedaży produktów z tego segmentu, przy czym istotne są zarówno komfortowe rozwiązania funkcji spania, jak i mechanizmy rozkładania zagłówków, podłokietników czy też funkcji relaksu.

Grupa mechanizmów i systemów, które pozwalają na przekształcenie sofy w łóżko albo na zmianę pozycji mebla tapicerowanego z siedzącej na półleżącą lub nawet leżącą jest bardzo rozbudowana. Obejmuje zarówno stosunkowo poste rozwiązania, które reguluje się manualnie, jak również bardzo skomplikowane, sterowane elektrycznie systemy ukryte pod tapicerką. I jedne, i drugie cieszą się rosnącym zainteresowaniem klientów.

Gros klientów wciąż bazuje na standardowych rozwiązaniach funkcji spania typu "delfin". Tu wybór opiera się głównie na cenie. Takie tanie rozwiązania Stalmot & Wolmet oferuje swoim odbiorcom w bardzo dobrej cenie, np. podnośnik PF 001-B-5. - mówi Beata Wiśniewska, kierownik marketingu w firmie Stalmot&Wolmet. - Jednakże coraz więcej klientów chce wyróżnić się na tle konkurencji poprzez zastosowanie nowocześniejszych funkcji. Chcą rozwiązań, które eliminują wady przestarzałych okuć, takie jak: rysowanie podłogi, skrzypienie, blokowanie otwierania. Wówczas wybór pada na najnowsze rozwiązania typu "puma" np. automat PF 190-B-5.

Mechanizm PF 190-B-5 jest bardzo łatwy w obsłudze. Wystarczy chwycić za siedzisko, które automatycznie unosi się w górę i opada w przód na podłogę, równocześnie wysuwa się druga powierzchnia do spania. W ten prosty sposób uzyskujemy powierzchnię do spania o długości 2 metrów, na komfortowych materacach nawet do 15 cm wysokości. Co więcej, takie nowoczesne rozwiązanie można zastosować również w sofie dwójce do spania wzdłuż. Wtedy przy otwieraniu spod siedziska wyskakują na automacie 2 dodatkowe powierzchnie tworząc dwumetrowe leżysko.

Bardzo popularne na rynku są funkcje spania typu DL do sofy "trójki". Tu bardzo trudno meblarzowi wyróżnić się wśród konkurencji, gdyż tego typu sofa ma często podobny design: zdejmowane poduchy, "skaczące" siedzisko i opuszczane oparcie. W tym przypadku najczęstszym argumentem w doborze mechanizmu jest oczywiście cena. Wówczas proponujemy najtańszy model - podnośnik PF 016-5 3G. Ale w naszej ofercie klient znajdzie też nietypowe rozwiązanie automatu DL. Mechanizm PF 086-B-5 można zamontować do sofy bez ruchomych poduch oparcia. I tu producent mebla ma pole do popisu, gdyż design sofy może być bardzo ciekawy - jak w sofie bez funkcji, a dodatkowo funkcjonalność znacznie podwyższona - klient ostateczny nie ma problemu ze zdejmowaniem poduch oparcia. - dodaje Beata Wiśniewska.

Coraz bardziej popularne wśród użytkowników mebli tapicerowanych stają się wszlkiego rodzaju funkcje zmieniania położenia zagłówka, podnóżka lub podłokietników. Dzięki temu możemy swoją sofę lub fotel wykorzystywać na wiele różnych sposobów, w zależności od potrzeb. Ciekawe propozycje dla producentów tapicerki ma między innymi firma Hettich. Na przykład jej okucie „Franko Flex” umożliwia regulację z cichym trybem Silent Mode, co pozwala klientom Hettich wyróżnić się na tle konkurencji – między innymi poprzez nowe rozwiązania zwiększające jakość użytkowania mebli. „FrankoStretch” służy do regulowania zagłówka będącego integralną częścią oparcia. Dzięki temu okuciu materiał obiciowy jest naciągnięty i użytkownik unika mało estetycznego pofałdowania. W celu ułatwienia transportu i montażu mebli Hettich oferuje ponadto złącze „UniFix” (do „FrankoFlex” i „VarioFlex”) i unikalne gniazdo zaciskowe do okuć z chromowanymi elementami ozdobnymi.

Inna nowość tej marki – „FricoFlex” - jest przeznaczona do smukłych sof o niewielkich wymiarach. Umożliwia płynną i bezgłośną regulację zagłówków i podłokietników. Ma płaską i wąską konstrukcję, co poszerza znacznie zakres zastosowania mechanizmu. System jest obecnie dostępny w 4 wariantach, różniących się momentami siły.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ