Minister Mateusz Morawiecki. Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Minister Mateusz Morawiecki. Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

  • Autor: mg
  • 24 lis 2017 11:53 (aktualizacja: 24 lis 2017 14:08)

Minister Morawiecki zapowiada start Polskiej Platformy Przemysłu 4.0

Polska wesprze cyfryzację przemysłu w ramach nowego projektu ministra Morawieckiego. W tym celu powołana zostanie Polska Platforma Przemysłu 4.0, zrzeszająca dostawców rozwiązań technologicznych i ich odbiorców. Ma ona również pełnić role doradczą i edukacyjną.

Projekt ma wystartować już w 2018 roku. Czy tego chcemy, czy nie, Przemysł 4.0 staje się powoli teraźniejszością. Rozwojowi technologii będzie towarzyszyć m.in. wzrastający poziom robotyzacji produkcji. Wdrażanie idei Przemysłu 4.0 wymaga współpracy i dzielenia się wiedzą. W tym celu powołujemy krajową platformę, integrującą i koordynującą działania wielu jednostek. Polska Platforma Przemysłu 4.0 ma dostarczać na rynek wiedzę techniczną, inicjować przepływ doświadczeń oraz wspierać przedsiębiorców w opracowywaniu i wdrażaniu nowych technologii i modeli biznesowych opartych właśnie na koncepcie nowoczesnej produkcji –  poinformował wicepremier oraz minister rozwoju i finansów w rządzie PiS.

W oficjalnym komunikacie na temat fundacji czytamy, że nowy byt ma być hybrydową, elastyczną instytucją przedsiębiorczego odkrywania, działającą na styku sektora publicznego i prywatnego. Będzie ona zrzeszała m.in. dostawców i biorców technologii oraz ośrodki edukacyjne i naukowe. Jej zadaniem będzie intensywne rozpowszechnianie wiedzy, umiejętności oraz standardów technicznych i zarządczych, które są fundamentem udanej transformacji do Przemysłu 4.0. Ma to się odbywać szczególnie wśród małych i średnich przedsiębiorstw poprzez sieć Centrów Kompetencyjnych. Ponadto polscy producenci będą mogli liczyć na doradztwo w zakresie implementacji technik i technologii związanych z nowoczesnym przemysłem.

Reindustrializacja to jeden z filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Powołanie i działania Polskiej Platformy Przemysłu 4.0, jako fundacji powstałej na mocy ustawy ma się przyczynić do realizacji SOR i pomóc stawić czoła nowym wyzwaniom związanym z czwartą rewolucją przemysłową. Polega ona na wykorzystaniu w produkcji nowych technologii, takich jak zaawansowana analityka danych, Internet Rzeczy czy nowoczesne systemy IT umożliwiające cyfryzację i uproszczenie procesów wewnętrznych. Technologie Przemysłu 4.0 pozwalają usprawnić pracę przedsiębiorstwa, przyczyniając się do redukcji awarii maszyn oraz znaczącego zwiększenia wydajności. Za ich sprawą firmy mogą generować oszczędności na wielu płaszczyznach funkcjonowania. W ostatecznym rozrachunku wytwórcy przemysłowi z sukcesem wykorzystujący wspomniane technologie umocnili za ich sprawą swoją rynkową pozycję pozostawiając w tyle firmy, które nie wkroczyły w nową rewolucję przemysłową lub zrobiły to w stopniu minimalnym – tłumaczy Piotr Rojek, dyrektor zarządzający w DSR, firmie oferującej nowoczesne rozwiązania IT dla przemysłu.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ