Arizona Oak / Interprint
Dekor i sentymentalny, i pełen energii. Naznaczony dzikością Arizony. Na pierwszym planie są wyraziste pory, sęki pozostają w tle. W delikatnej strukturze ma też drobne pęknięcia.

Arizona Oak / Interprint Dekor i sentymentalny, i pełen energii. Naznaczony dzikością Arizony. Na pierwszym planie są wyraziste pory, sęki pozostają w tle. W delikatnej strukturze ma też drobne pęknięcia.

  • Autor: ab
  • 27 gru 2013 14:00

Moda na dębowe dekory

Siła, doświadczenie, szlachetność – z tym kojarzy się drewno dębowe, które jest szczególnie chętnie wykorzystywane w meblarstwie. Na rynku branżowym pojawiają się coraz to ciekawsze dekory imitujące ten gatunek drewna.

Obecnie w dekorach drewnopodobnych panuje tendencja do stosowania efektu 3D. Ponadto producenci podkreślają takie elementy, jak pory, sęki, spękania, zarysowania, ślady obróbki, efekty działania szkodników, czy efekty upływu czasu. Szczególnym uznaniem klientów cieszą się wzory, w których widoczne są nacięcia po pile (rzazy). „Błędy natury” czy ślady zużycia, to efekty jeszcze do niedawna unikane w produkcji powierzchni meblowych. Dziś stają się niezwykle popularne. Nie oznacza to, że design dekorów został zdominowany przez styl rustykalny. Raczej eksponowana jest tylko postarzana wersja wzorów – powierzchnie szczotkowane, delikatniejsze rysunki itp.

Wszystkie te cechy, tak pożądane przez producentów mebli, wyjątkowo atrakcyjnie prezentują się w najróżniejszych wersjach dekorów dębowych. Na przykładzie wzorów firmy Schattdecor, np. „Dębu Sonoma” i „Dębu Santana”, można stwierdzić, że we wzornictwie dominują dęby o dość intensywnej, mocnej strukturze. Są one często bielone, obrabiane termicznie. W każdej wersji sprawiają wrażenie naturalnych. Firma wprowadza do oferty kolejne wzory dębowe, takie, jak „Canyon Monument Oak”, „Dąb Sanremo”, czy najbardziej rustykalny „Chasterfield Oak”.

Firma Interprint również „stawia na dęby”. Jesienią 2012 r. zorganizowała warsztat „Interprint Furniture Day” w Arnsbergu. Motywem przewodnim spotkania było hasło „Living in Contrasts”. Efektem tego branżowego spotkania było wyłonienie sześciu dekorów („Six Pack”), z których każdy przedstawia niezależny trend i opowiada własną historię. Znamienne jest to, że wśród wybranych wzorów w większości są dęby: „Santhia”, „Battle Rock” i „Arizona Oak”.

Wśród wzorów imitujących europejskie gatunki drewna, utrzymanych w modnej stylistyce 3D, również Impress-Decor wymienia przede wszystkim dekory dębowe, np. „Langley Oak”, „Madura Oak” czy „Amsterdam Oak”. Uzasadnieniem ich promowania jest rynkowa popularność efektów trójwymiarowych oraz wymagania klientów, którzy chcą otaczać się przedmiotami szlachetnymi – a wzory dębowe w każdej wersji wyróżniają się szlachetnością właśnie.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ