• Autor: Redakcja
  • 27 gru 2013 18:01

Najnowsze dekory do salonu

Prawdziwym przebojem tego sezonu w zakresie wzorniczym są dęby. Wyrazista struktura drewna uatrakcyjnia różnorodne powierzchnie.

Oprócz wzorów dębowych coraz większą popularnością cieszą się też pospolite gatunki, tj. sosna, wiąz, jesion. Podczas tegorocznej edycji targów ZOW producenci papierów dekoracyjnych zaprezentowali nowości charakteryzujące się przede wszystkim rustykalnym wzornictwem, designem typu used look oraz zaakcentowaniem wszelkich naturalnych detali, jak sęki, słoje, rysy.

„Trwałość w świecie nacechowanym zmianami” oto motto łączące tematy trendowe firmy Schattdecor: „Pure Essence”, „Tomorrow’s Souvenir” oraz „Industrial Heritage”. Trend „Pure Essence” koncentruje się na prostocie, funkcjonalności i na wiarygodności przedmiotów. Istotna jest tutaj trwałość, forma, różnorodność i wysoka jakość materiałów, naturalność i dynamika struktur. Styl ten wyróżnia swoisty melanż elementów delikatnych i ciężkich w wyrazie.

Kolorystyka w tym trendzie jest spokojna – odcienie ciemnej szarości, gliny i szarego brązu. Tonacje te uzupełnia biel i świetlista szarość. Natomiast akcenty stanowią pudrowe, zszarzałe pastele. Dekor „Dąb Santana” wpisuje się w trend „Tomorrow’s Souvenir” nawiązujący stylistycznie do stylu lat 50. i 60. Drewna w tym przypadku są bardzo naturalne w charakterze, a pod względem kolorystycznym stanowią wariację od bardzo jasnych szarości poprzez świetliste odcienie brązu aż po ciemny brąz. Co ciekawe, akcentami kolorystycznymi są: żółty, turkusowy błękit, biel i szarości.

Gra kolorów

Tegoroczna prezentacja dekorów firmy Interprint pod hasłem „Growing Ideas” obfitowała w produkty prezentujące pierwotne detale i styl used look, co pozwala na akcentowanie powierzchni drewnopodobnych w sposób bardziej autentyczny. Nowe dekory są uszlachetnione dzięki mocnej grze kolorystycznej i wykończeniu powierzchni od wysokiego połysku po ekstremalny mat. Także efekty dotykowe stają się coraz bardziej zróżnicowane. Jakie dekory charakteryzują się wyrazistymi elementami? Na przykład dekor „Picard” o wyszczotkowanej powierzchni, ciemnych pęknięciach, sękach i promieniach rdzeniowych. Z kolei dekor „Ocean Side” zaakcentowano nieregularną grą kolorów z białymi porami (drewno bielaste połączone z drewnem twardzielowym). W dekorze „Fonda Maple” ujawnia się rysunek dużych kwiatów, wyraźne deskowanie i kontrastowe kolory.

Ząb czasu

Firma Süddekor przedstawiła swoje nowości w dwóch nurtach wzorniczych: „Timeout” i „Timeless”. Główną rolę w trendzie „Timeout” odgrywa wzór sękatego, spękanego drewna oraz utlenione metale i materiały noszące widoczne ślady upływu czasu i ślady zużycia, które silnie oddziałują na zmysły. Materiały z widocznym zębem czasu znajdują swe nowe zastosowanie na powierzchni podłóg i mebli, często w interesujących fantazyjnych połączeniach, w towarzystwie świetlistych, jaskrawych, żywych barw. Wpisujące się w ten trend dekory to: „Dąb Merlin”, „Forestera”, „Magellan”. Klarowność i prostota stylu charakteryzuje z kolei trend „Timeless”, skupiający się na teraźniejszości i przyszłości. Tutaj łączy się szlachetne, naturalne materiały z najnowszymi odkryciami techniki. Istotę stylu stanowią trwałe produkty o prostej formie i ponadczasowej elegancji, których subtelne piękno podkreślają wyrafinowane detale. Trend ten prezentują dekory, tj. „Wiąz Baron” o ciepłej kolorystyce, dostępny w wersji bezsękowej oraz w wersji z sękami, gładki, bezsękowy dekor „Kasztan Hemingway” oraz „Jesion Dali” – wzór mocno zindywidualizowany, o głębi wyrazu i ciekawej kolorystyce.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ