Dekor "Haze" - jeden z topowych dekorów firmy Impress Decor w 2019 roku. Fot. Impress Decor.

Dekor "Haze" - jeden z topowych dekorów firmy Impress Decor w 2019 roku. Fot. Impress Decor.

  • Autor: mg
  • 05 marz 2019 10:32 (aktualizacja: 07 marz 2019 08:17)

Najważniejsze kierunki rozwoju branży papierów dekoracyjnych w 2019 roku

Czołowi producenci papierów dekoracyjnych i folii finish w 2019 roku główny nacisk położą na rozwój oferty produktowej i wprowadzanie na rynek nowych wzorów. Motorem napędowym ich działań będą inwestycje przeprowadzone w kilku ostatnich latach.

Wszystko wskazuje na to, że rok 2019 będzie stanowił kontynuację trendów obserwowanych już w poprzednim sezonie. Czołowi producenci nie zapowiadają żadnych rewolucyjnych zmian. Ich działania będą przede wszystkim ukierunkowane na dalszą rozbudowę oferty, która ma zaspokoić rozpoznane i ściśle zdefiniowane oczekiwania klientów.

Rok 2019 nie niesie rewolucji. Interwał wzorniczy jest nieco dłuższy niż 12 miesięcy. Niemniej wzory i struktury, żyjące w przestrzeni użytkowej i projektowej, wykazują ewolucję, ciesząc oko i zaspokajając nasze potrzeby wrażeń estetycznych – potwierdza Rafał Lemieszko, design consultant w firmie Impress Decor.

Lubimy to, co już znamy

Głównym obszarem rozwoju branży papierów dekoracyjnych i folii finish jest wzornictwo. Jakie zatem wzory i struktury będą modne w 2019 roku? Odpowiedzi na tak postawione pytanie można było udzielić już wiele miesięcy temu. Oczywiście, królować będą imitacje drewna, będące wyrazem ciągłej pogoni za naturą. A jak drewno, to i dąb. To bezsprzecznie najpopularniejszy dekor od wielu sezonów. Dęby cieszą się popularnością wśród tych odbiorców, którym zależy na naturalności i autentyczności wzoru, a także na spójności wnętrza, bazującego w całości na tradycyjnych gatunkach. Lubimy to, co dobrze znamy i chcemy otaczać się tym, co jest nam bliskie – mówi Danuta Pawlik, kierownik ds. komunikacji w firmie Schattdecor.

Tym niemniej należy zauważyć postępującą ewolucję dekorów dębowych. Już w ubiegłym roku, śledząc propozycje producentów, widać było stopniowe odchodzenie od wyrazistych struktur, naznaczonych silnymi śladami zużycia, czy to spowodowanymi ręką ludzką, czy też warunkami atmosferycznymi, na rzecz bardziej subtelnych wersji. Zamiast ekstremalnie zużytych struktur i rustykalnego stylu wiejskiego, dominuje delikatność i naturalność – rustykalność tak, ale lekka w wyrazie. W centrum uwagi są zatem dekory masywne, w optyce forniru, ale przy tym eleganckie. Kolorystyka naturalna lub ciepłe brązy – ocenia Danuta Pawlik.

Dęby – rzecz jasna – nie wyczerpują listy popularnych dekorów drewnopodobnych. W ofertach producentów w 2019 roku znaleźć można także między innymi akację, wiąz, sosnę, orzech czy nieco tracący swą niegdyś mocną pozycję buk.

Na popularność dekorów naśladujących naturalne drewno niewątpliwy wpływ ma ich uniwersalny charakter. Bez trudu wpisują się one w większość popularnych aktualnie stylów aranżacyjnych, niezależnie, czy dedykowane są miłośnikom klasycznych czy bardziej nowoczesnych rozwiązań. Drewno doskonale ociepla aranżację wnętrza i pasuje do każdego stylu i innych materiałów – podkreśla Sylwia Lasota, kierownik ds. sprzedaży krajowej i marketingu w firmie Interprint.

Nie bez znaczenia jest też rosnące zainteresowanie ekologicznym stylem życia, a co za tym idzie także naturalnymi w wyrazie aranżacjami.

Drewno lubi towarzystwo

Wzory drewnopodobne łatwo można łączyć z innymi materiałami w obrębie tej samej aranżacji. Trend ten odzwierciedla pragnienie ożywienia codzienności poprzez niekonwencjonalne rozwiązania, co prowadzi często do łączenia ponadczasowej jakości, starych wartości z nowoczesnością – mówi Danuta Pawlik. Personalizacja odciśnie w tym roku swoje piętno na wielu wnętrzach. Zresztą jest to trend, któremu równie chętnie hołdują architekci, jak i projektanci mebli.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ