W 2019 roku modne będą dekory, których rysunek podkreśla bliski związek z naturą. Na zdjęciu: dekor Pitch Pine firmy Impress Decor. Fot. Impress Decor

W 2019 roku modne będą dekory, których rysunek podkreśla bliski związek z naturą. Na zdjęciu: dekor Pitch Pine firmy Impress Decor. Fot. Impress Decor

  • Autor: mg
  • 05 marz 2019 10:32 (aktualizacja: 07 marz 2019 08:17)

Najważniejsze kierunki rozwoju branży papierów dekoracyjnych w 2019 roku

Skóra, różnorodne tkaniny, szeroka gama metali, industrialny beton czy nieco łagodniejszy w wyrazie tynk zyskują coraz większe grono zwolenników. W zestawieniu z dekorami drewnopodobnymi dają intrygujący efekt. Przestajemy bazować na jednym wzorze, stawiamy na zabawę motywami i urozmaicanie za ich pomocą otaczającej nas przestrzeni – podkreśla Sylwia Lasota. Nic dziwnego, że tak zwane wnętrza patchworkowe będą jednym z bardziej wyrazistych trendów, obserwowanych w 2019 roku. We wnętrzach razem z drewnem z sukcesem koegzystuje na przykład kamień z różnym „użyłowaniem” – potwierdza Rafał Lemieszko. I dodaje: Najpopularniejszym kierunkiem są ciemne kamienie z jasnymi, długimi żyłami lub wyrazistymi, szerokimi, dominującymi, chaotycznymi „przeszyciami”. Kamienie używane są zarówno w blatach, jak i panelach ściennych. Pojawia się też potrzeba tynku o miękkiej strukturze, który przejąłby rolę tła we wnętrzu, oddając główną rolę dekoracyjnym elementom.

Choć dekory kamienne, beton, tynki i metale doskonale komponują się z drewnem, to bynajmniej nie wyczerpują palety dostępnych rozwiązań. Rynek wciąż chętnie sięga po kolory uni i nie zapowiada się na zmianę – dopowiada Rafał Lemieszko.

Wszystkie te dekory zakreślają obszar możliwości, z których będą w 2019 roku korzystali producenci papierów dekoracyjnych.

Inwestycje i promocja

Czołowi przedstawiciele branży podkreślają, że rok 2019 będzie stał pod znakiem stabilnego rozwoju. Za priorytet uznają projektowanie nowych dekorów zarówno dla folii finish, jak i papierów dekoracyjnych. Podejmując wyzwanie, jakim jest dostarczanie modnych wzorów w odpowiedniej jakości, zakładamy ciągły rozwój. Sprzyjają temu istniejące w organizacji procesy. Bardzo duże inwestycje, jakie zaistniały w firmie Impress Decor, są teraz zaprzęgane do wyższej wydajności i usprawniania w związku z rosnącym zapotrzebowaniem rynków. Dlatego, że inwestycje dopiero co nastąpiły, rok 2019 nie przyniesie przełomowych zmian technologii, a raczej jej okiełznanie i optymalizowanie dla potrzeb rynku. Ciągły postęp jakościowy w segmencie folii finish będzie miał miejsce również w roku 2019 – wyjaśnia Rafał Lemieszko.

Nie zapominajmy jednak, że działający w Polsce producenci papierów dekoracyjnych i folii finish są częścią międzynarodowych koncernów, prowadzących inwestycje na całym świecie. A tych w 2019 roku mimo wszystko nie zabraknie. Przykładowo, Schattdecor planuje m.in. zakończyć inwestycję w Quzhou (Chiny) i budowę laboratoryjnej maszyny drukująco-lakierującej w Thansau (Niemcy), a także uruchomić linię produkcyjną w Czechow (Rosja).

Najnowsze efekty pracy projektantów i technologów poznamy w pierwszej połowie 2019 roku, bowiem główni gracze rynkowi zapowiedzieli już swój udział w najważniejszych wydarzeniach targowych – poznańskiej „arenie Design” oraz odbywających się w Kolonii targach „Interzum”. Jednak prawdziwą miarą ich sukcesu będzie tak naprawdę dopiero skala popularności kolekcji mebli zdobionych dekorami poszczególnych marek.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ