Niemiecka firma Ballerina postanowiła w swoich produktach wykorzystać materiał wyprodukowany przy użyciu nanotechnologii – Fenix. Fot. Ballerina

Niemiecka firma Ballerina postanowiła w swoich produktach wykorzystać materiał wyprodukowany przy użyciu nanotechnologii – Fenix. Fot. Ballerina

  • Autor: Beata Michalik
  • 17 kwi 2017 19:45 (aktualizacja: 19 kwi 2017 12:22)

Niestandardowe materiały w zabudowie kuchennej

W nowoczesnych kuchniach nie brakuje niestandardowych materiałów, wśród których dominują laminaty o podwyższonych parametrach, kompozyty, spieki kwarcowe, hartowane szkło czy stal. Do niedawna używane były one przede wszystkim do produkcji blatów czy okładzin ściennych, ale dziś ich uniwersalność rośnie.

 Poszukiwanie nowych rozwiązań materiałowych, które znalazłyby zastosowanie w kuchni, jest dziś domeną zarówno producentów mebli kuchennych, jak i firm oferujących półfabrykaty niezbędne do ich produkcji. Chodzi o to, by kuchnia nie tylko wyglądała efektownie, ale także była trwała, przyjazna w użytkowaniu i odporna na działanie czynników zewnętrznych.

Przyjrzyjmy się na przykład powierzchniom szklanym. Na pozór wyglądają na delikatne i niezbyt trwałe, ale specjalne zabiegi hartujące i zwiększające parametry użytkowe sprawiają, że szkło jest solidne i bezpieczne, a przede wszystkim atrakcyjne wizualnie. Fronty szklane zastosowała w swoich meblach między innymi włoska firma Euromobil. Kuchnia "Kubic" tej marki to nowoczesne, jasne fronty ze szkła hartowanego, które zapewnia idealną higienę, jest wodoodporne i w 100% nadaje się do recyklingu. Kolekcja "Kubic" ma unikalne cechy, które odróżniają ją od klasycznych kuchni. Elementy szklane są dodatkowo wzmocnione od wewnątrz lakierowanym aluminium – wszystko razem tworzy efektowną, harmonijną całość utrzymaną w stonowanej kolorystyce.

Szkło możemy też oglądać w meblach kolejnej zagranicznej marki – tym razem niemieckiej firmy Ballerina, której produkty są dostępne na polskim rynku. Ballerina stworzyła kuchnię „Smart Glass”, która swój elegancki, minialistyczny wygląd zawdzięcza harmonijnej mieszance kolorów bieli, szarego piasku i kremu, połączonych z grubym marmurowym blatem. Z kolei wysokie szafki z drzwiami przesuwnymi zostały zaprojektowane jak nowoczesny kredens. „Inteligentne Szkło”, które wykorzystano do produkcji frontów, to nowy materiał o wysokim połysku.

Czołowi producenci materiałów wykorzystywanych w meblarstwie, np. marka Rehau, oferują rozwiązania odporne na wpływ słońca, temperatury, czy wilgoci, wytrzymałe na uderzenia, a przy tym wyróżniające się niebanalnym wyglądem. Przykładem może być Rauvisio crystal, czyli innowacyjny laminat szklany, który na frontach mebli kuchennych zastępuje szkło. To szkło polimerowe charakteryzuje się wysoką odpornością na zarysowania i jest łatwe do utrzymania w czystości, co w kuchni ma wielkie znaczenie.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ: w najnowszym wydaniu "Mebli Plus"

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ