W centrali firmy Schattdecor w Thansau w 2016 roku uruchomiono maszynę cyfrową Palis 2250, która umożliwia zadruk do szerokości 2.250 mm w technice cyfrowej. Fot. Schattdecor

W centrali firmy Schattdecor w Thansau w 2016 roku uruchomiono maszynę cyfrową Palis 2250, która umożliwia zadruk do szerokości 2.250 mm w technice cyfrowej. Fot. Schattdecor

  • Autor: mg
  • 14 lut 2017 13:45 (aktualizacja: 20 lut 2017 09:57)

Nowe technologie w branży papierów dekoracyjnych

Rok 2016 w branży papierów dekoracyjnych stał pod znakiem rozwoju nowych technologii i licznych innowacji, dzięki którym na rynek trafiło wiele nowatorskich kolekcji. Jednocześnie w tym czasie producenci zrealizowali kilka ważnych inwestycji.

Należy pamiętać, że choć rozwój technologiczny zawsze stanowi potwierdzenie wiodącej roli firmy na rynku, to jednak nigdy nie jest sztuką dla sztuki. Jego celem jest dostarczenie produktu odpowiadającego aktualnym potrzebom klientów.

Technologią, która obecnie rozwija się w branży papierów dekoracyjnych najdynamiczniej, jest przede wszystkim druk cyfrowy. Zaletą zadruku cyfrowego jest – obok możliwości tworzenia unikatowych wzorów – produkcja krótkich serii. W przeciwieństwie do wklęsłodruku, gdzie zlecenia liczone są w tysiącach metrów kwadratowych, tutaj oferujemy klientom zadruk nawet kilkunastu, kilkudziesięciu metrów. Zadruk cyfrowy papieru dekoracyjnego oferuje niezliczone możliwości – począwszy od projektów fotorealistycznych, a skończywszy na strukturach graficznych we wszystkich wariantach kolorystycznych – ocenia Danuta Pawlik, menedżer ds. komunikacji w firmie Schattdecor.

Efekty optyczne i haptyczne kształtujące wrażenie naturalności, tworzenie synchronicznych powierzchni meblowych – to wszystko wyznacza główne kierunki rozwoju produktów oferowanych przez branżę papierów dekoracyjnych.

Nowe inwestycje

Producenci papierów dekoracyjnych, podobnie jak firmy meblarskie, zrealizowały w 2016 roku wiele ważnych inwestycji. Służyły one przede wszystkim zwiększeniu mocy produkcyjnych i lepszemu dopasowaniu się do zindywidualizowanych potrzeb producentów mebli. Wiele firm położyło również nacisk na rozszerzenie oferty o możliwość realizowania krótkich serii i nietypowych zamówień.

W czerwcu 2016 roku w zakładzie Impress Decor w Ełku oficjalnie została otwarta nowa linia produkcyjna. Koszt inwestycji wyniósł ponad 15 mln euro. Maszyna składa się z czterech stacji drukarskich i dwóch elementów lakierniczych. Wytwarza folie o maksymalnej szerokości druku 2,75 m, dzięki czemu zakład może zaspokajać oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów, a są nimi przede wszystkim największe polskie firmy meblarskie, m.in. Forte, Black Red White, Szynaka Meble, Meble Wójcik, IKEA czy Tvilum. Maszyna jest w stanie produkować 7 mln m2 folii miesięcznie, co czyni ją jedną z najbardziej wydajnych urządzeń tego typu na świecie. 

W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na przemysłowy druk cyfrowy w ubiegłym roku w centrali firmy Schattdecor w Thansau uruchomiono maszynę cyfrową Palis 2250, która umożliwia zadruk do szerokości 2.250 mm w technice cyfrowej, przy zastosowaniu standardowych pigmentów stosowanych przy wklęsłodruku, z szybkością do 150 metrów na minutę. Klienci Schattdecor z branży płyt drewnopochodnych i meblowej mogą skorzystać z tej alternatywnej propozycji do zadruków wklęsłodrukowych przede wszystkim przy wzorach o bardzo bogatej skali kolorystycznej (niedostępnej we wklęsłodruku) oraz przy wprowadzaniu nowych wzorów, gdzie preferowana jest produkcja krótkich serii – wyjaśnia Danuta Pawlik.

Dzięki uruchomieniu maszyny Palis 2250 Schattdecor będzie mógł zaoferować szerokie spektrum nowych produktów. Między innymi na tegorocznych targach „Interzum” i „Euroshop” prezentowane będą eksperymentalne dekory z kolekcji „digitalVisions by Schattdecor”.

Z kolei Interprint w 2017 roku, oprócz dalszych prac związanych z rozwojem druku cyfrowego, zamierza także zakupić nową tradycyjną maszynę drukującą do fabryki w Arnsbergu.

Co przyniesie rok 2017?

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ