Fabryka mebli Feniks

Fabryka mebli Feniks

  • Autor: bm
  • 25 kwi 2017 08:14 (aktualizacja: 25 kwi 2017 13:44)

Nowy system odpylania w fabryce mebli Feniks

Ochrona przeciwpożarowa to bardzo ważny aspekt działania każdej fabryki produkującej meble. W jej zakres wchodzi również skuteczne odprowadzanie łatwopalnych pyłów drzewnych. Nowy system odpylania firma Teknika wprowadziła w zakładzie Feniks, specjalizujących się w produkcji mebli tapicerowanych.

W 2015 roku fabrykę Feniks zniszczył pożar, zakład jednak odbudowano i pod koniec ubiegłego roku produkcja ruszyła pełną parą, chociaż firma wciąż dokupuje maszyny i rozwija nowe działy. 22 stanowiska obróbcze w zakładzie Feniks wymagają prawidłowego systemu odpylania. Dlatego właściciele firmy zgłosili się do firmy Teknika z prośbą o doradztwo i zaprojektowanie właściwego systemu, który zapewni w zakładzie czyste powietrze, ale też pozwoli wykorzystać odzyskane odpady do produkcji brykietów. W styczniu ubiegłego roku w Wolnym Dworze koło Skarszew (woj. pomorskie) stanęła nowa linia odpylania marki Barucca, do której podłączono maszyny stolarskie.

"Naszym działaniom przewodzi teraz szczególna troska o bezpieczeństwo, głównie to związane z zagrożeniami pożarowymi" - przyznaje Ireneusz Maciąg, kierownik stolarni. - "Każdą ofertę potencjalnych dostawców dokładnie analizujemy i jest dla nas bardzo ważna nie tylko specyfikacja techniczna maszyn i urządzeń, ale też profesjonalna instalacja, testy i obsługa gwarancyjna."

"Linia odpylania została tak zaprojektowana, aby spełniać nie tylko obecne potrzeby firmy w zakresie pochłaniania pyłów i filtracji powietrza, ale również uwzględnia jej rozwój o kolejne gniazda produkcyjne i wzrost wydajności" - mówi Marek Wiśniewski z firmy Teknika, project manager odpowiadający za markę Barucca.

Głównym elementem linii jest stacja filtrująca podciśnieniowa o wysokości 6,5 metra i długości 6 metrów. Jej konstrukcja nośna została wykonana ze stalowych kształtowników, obudowanych blachą ocynkowaną. Rękawy filtrujące mają właściwości antyelektrostatyczne, a ich całkowita powierzchnia filtrująca wynosi 330 m2. W stacji zamontowany jest ślimak odprowadzający odpady (sterowany silnikiem) oraz ślimak wygarniający do wyładunku. "W ramach instalacji zaprojektowano dwucalowe rury wodne wraz ze spryskiwaczami, które wspierają ochronę przeciwpożarową" - mówi Marek Wiśniewski.

System odpylania Barucca nie wymaga specjalnej obsługi, posiada szafę elektryczną z automatyką sterującą.

Oprócz odzysku ciepłego powietrza, instalacja Barucca odpowiada również za odzysk odpadów, tj. pyłów drzewnych, które z powodzeniem mogą być stosowane w produkcji ekologicznego paliwa. Prosto ze stacji filtrującej pyły są przekazywane do maszyny brykietującej. 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ