Sofa Zoom marki Etap Sofa. Fot. Grupa IMS

Sofa Zoom marki Etap Sofa. Fot. Grupa IMS

  • Autor: mg
  • 05 sty 2017 12:35 (aktualizacja: 05 sty 2017 12:59)

Nóżki do mebli - propozycje producentów

W ostatnim czasie wyraźnie rośnie ranga nóżek jako elementu mebli tapicerowanych. Nie tylko podpierają one bryły, ale – odpowiednio uformowane – stają się również ich ozdobą. Dostępny na rynku asortyment akcesoriów tego typu otwiera przed producentami i projektantami mebli szerokie możliwości.

Funkcjonalne i estetyczne – takie powinny być nóżki przeznaczone do mebli tapicerowanych. Ich funkcjonalność definiują przede wszystkim parametry wytrzymałościowe – muszą one bowiem utrzymać nie tylko ciężar całej konstrukcji mebla, ale również siedzących na nim osób. Stabilna podstawa jest jednym z kluczowych warunków komfortowego użytkowania sof oraz narożników. Nie należy przy tym zapominać, że nóżki i podstawy meblowe są również elementem mającym niebagatelny wpływ na wizualny odbiór mebli. Ich rola w kształtowaniu estetyki staje się tym większa, im większe grono zwolenników zdobywają meble o lżejszej, nieco uniesionej konstrukcji.

Siła metalu

Producenci i dystrybutorzy akcesoriów meblowych oferują szeroką gamę rozwiązań dedykowanych meblom tapicerowanym. Różnią się one między sobą wymiarami, kształtami i sposobami wykończenia. Ich odbiorcami są zarówno producenci mebli, stolarze, jak i klienci indywidualni. Dostępny na rynku asortyment dopasowany jest do potrzeb poszczególnych grup klientów.

Zdecydowana większość nóżek i podstaw meblowych powstaje z metalu, głównie ze stali i aluminium. Materiał ten gwarantuje nie tylko odpowiednie parametry wytrzymałościowe, ale też daje szerokie pole do popisu projektantom, których w tej sytuacji ogranicza wyłącznie wyobraźnia. Rzecz jasna, musi ona uwzględniać narzucone przez normy wymagania techniczne.

Na rynku dostępne są także nóżki wykonywane z tworzyw sztucznych oraz naturalnego drewna. Dają one wiele możliwości kreowania wyglądu mebla, lecz pod względem ilości propozycji zdecydowanie ustępują produktom metalowym.

Liczy się nie tylko materiał, z którego wykonane zostały nóżki, ale także sposób wykończenia. Nóżki metalowe mogą być chromowane lub niklowane, mieć powierzchnię matową, satynową lub połyskującą. Z kolei elementy drewniane są malowane, lakierowane bądź olejowane, zaś bazujące na tworzywach sztucznych zwykle imitują wygląd nóżek metalowych.

Wybór sposobu wykończenia nigdy nie jest dziełem przypadku. Najczęściej wiąże się on ze stylem aranżacji wnętrza, do którego trafiają meble. Chromowane na wysoki połysk metalowe nóżki doskonale pasować będą do mebli projektowanych z myślą o minimalistycznych salonach. Ich ascetyczna forma świetnie będzie współgrała z prostymi, geometrycznymi bryłami. Z kolei emanujące elegancją nóżki drewniane wpiszą się w styl bardziej klasycznych wnętrz. Bywają one kolorystycznie skontrastowane z meblem lub też są utrzymane w podobnym wybarwieniu. Zresztą producenci akcesoriów częstokroć proponują do wyboru kilka wersji samych podstaw, a także ich wykończenia.

Różnorodność kształtów

Bogactwo dostępnych na rynku kształtów nóżek i podstaw meblowych sprawia, że przed producentami i projektantami mebli otwiera się szereg nowych możliwości. Mogą oni wybierać wśród nóżek, stopek, ślizgów, podstaw… Wiele z nich posiada opcję regulacji, dzięki której można różnicować wysokość mebla. Częstokroć produkty z tej samej linii oferowane są w różnych wysokościach i sposobach wykończenia. Wszystko to ma na celu dopasowanie oferty rynkowej akcesoriów do potrzeb producentów mebli tapicerowanych, którzy dostarczają produkty nie tylko na rynek krajowy, ale także na eksport. A każdy rynek ma inną specyfikę, jeśli chodzi o oczekiwania klientów. Wiele rozwiązań powstaje na specjalne zamówienie i w ścisłej współpracy z producentami mebli.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ