"Nass" Brass. Fot. archiwum

"Nass" Brass. Fot. archiwum

  • Autor: dn
  • 27 gru 2013 18:01

Od ziemi po gwiazdy

Polscy producenci i dystrybutorzy tkanin, skór i materiałów syntetycznych do produkcji mebli tapicerowanych kompletując ofertę nie boją się produktów oryginalnych, choć jednocześnie starają się sprostać oczekiwaniom klientów, dysponujących środkami finansowymi o zróżnicowanej wielkości.

Dostawcy materiałów obiciowych rozwijają ofertę w sposób konsekwentny. Jeśli ich dotychczasowe propozycje były ze średniej lub wyższej półki, tak jest też aktualnie. Konsekwencję tę można chyba uznać za najlepszą broń z recesją. Przyglądając się ofertom można też odnieść wrażenie, że mimo wielu zagrożeń – tak dla producentów mebli, jak i ich partnerów handlowych – branży nie brakuje odwagi do wprowadzania nowych produktów. Często są to nawet rzeczy awangardowe, zwykle zgodne z najnowszymi tendencjami światowego wzornictwa skór, tekstyliów i materiałów powlekanych. Oferty polskich przedsiębiorców najczęściej odwołują się do natury oraz fascynacji technologią.

Gama naturalna

Firmy Zawisza, Taurus i Świat Lnu oferują produkty, których faktura i kolorystyka wpisują się w tradycyjne oczekiwania odbiorców z rynku polskiego. „Sofia” z oferty firmy Zawisza jest nowoczesną poliestrową tkaniną w bardzo lubianym przez Polaków kolorze ceglastym. Z kolei wprowadzenie do oferty tkaniny „Liść” wynikało z obserwacji zagranicznej popularności struktur wzorowanych na fakturze prostego worka i motywów florystycznych. W tkaninach „Granada” – jednej z najnowszych propozycji firmy Taurus – również widać wyraźne inspiracje światem flory. Nowe kolekcje tej firmy odwzorowują także motywy występujące w świecie zwierząt. Wzory zostały zaprojektowane tak, aby można je było zastosować również na poduszki. W produkcji tkanin na komponenty naturalne stawia też firma Świat Lnu, która firmom meblowym proponuje kolekcje tkanin bawełnianych z dodatkiem poliestru oraz tkanin lniano-bawełnianych.

Styl art deco, m.in. z wykorzystaniem wyraźnych wzorów kwiatowych, dobrze charakteryzuje najnowszą kolekcję tkanin firmy Fargotex. Wśród nowych propozycji Fargoteksu nie brakuje też wyraźnych wzorów geometrycznych. Warto też podkreślić, że mocny charakter mają również tkaniny monokolorowe tej firmy. Modę na materiały o wyrazistym charakterze podkreślają również obserwacje i propozycje przedstawicieli firmy Almitex. Ostatnio proponujemy klientom bardzo zróżnicowaną kolorystykę i wzornictwo. Od bardzo ostrych, ożywionych kolorów, do ciemnych odcieni brązu i odmian czarnego – mówią. Zwracają też uwagę na pewną, konieczną dziś równowagę między wyborem materiału obiciowego na mebel a jego koordynatami. Materiały wyraziste, o wzorzystych motywach roślinnych, we wzorach kwiatowych i z motywem liści najczęściej stosowane są na poduszki i łączone z jednobarwnymi tkaninami w odpowiednio różnych kolorach: czerwonym, bordowym i złotym.

W pełnym blasku

Wśród wybranych propozycji firmy Alimtex nie brakuje tkanin w bardzo modnym kolorze złota. Tę królewską kolorystykę spotkamy w kolekcjach „Amanda” (tkaniny szenilowe, skład: 53% akryl, 34% poliester, 13% starlayt), „Margarita” („Margarita złota”, jednokolorowy koordynat, skład: 50% poliester, 50% akrylik) oraz „Tygrysy” (tkanina szynelowa na poduszki, skład: 43% szenil, 27% poliester, 16% wiskoza, 14% bawełna). Moda na odcienie metaliczne i styl glamour w znacznym stopniu wpłynęła też na wzornictwo kolekcji „Premiere Dame” firmy Italvelluti. Jednocześnie, wchodzące w jej skład materiały są odpowiedzią na stałe zapotrzebowanie odbiorców na tkaniny z włókien naturalnych, takich jak wełna czy jedwab. Zaczerpnięte z natury tekstury charakteryzują również ostatnie kolekcje firmy Athenea. Czasami na kolorach podstawowych – brązach, beżach i szarościach widać lekki połysk.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ