Okleiniarka z laserem Advantage 400L Imalux firmy IMA Klessmann Holzbearbeitungssysteme. Fot. IMA

Okleiniarka z laserem Advantage 400L Imalux firmy IMA Klessmann Holzbearbeitungssysteme. Fot. IMA

  • Autor: bm
  • 28 cze 2017 12:34

Okleiniarka - podstawowe urządzenie w zakładzie stolarskim

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze okleiniarki? Liczą się oczywiście parametry obróbki, rozwiązania technologiczne ułatwiające proces okleinowania lub pogłębiające stopień automatyzacji pracy, ale także sposób obsługi maszyn, ich kompaktowa budowa, no i oczywiście cena adekwatna do jakości i możliwości obróbczych.

Na rynku maszyn do obróbki drewna jest wiele modeli okleiniarek – jest to bowiem jedna z najpowszechniej używanych i najważniejszych maszyn w procesie produkcji mebli.

"Wybierając okleiniarkę warto zwrócić uwagę na łatwość obsługi, powtarzalność wymiarową, możliwość szybkiego przezbrojenia maszyny oraz - oczywiście - precyzję obróbki. Producenci mebli coraz częściej poszukują maszyn, które umożliwiają okleinowanie obrzeży połyskowych i akrylowych. Jednak najważniejsze jest dostosowanie maszyny do konkretnej produkcji." - mówi Wojciech Kulis, menedżer produktu w firmie ITA.

Podstawowe elementy, na które każdy właściciel zakładu powinien zwrócić uwagę przy wyborze modelu okleiniarki, to: posuw elementu, docisk obrzeża i rodzaje agregatów obróbczych dostępnych w standardzie, czyli w cenie produktu. Wyróżniamy dwa rodzaje posuwu stosowanego w okleiniarkach: górny i dolny. Górny pas posuwu jest rozwiązaniem tańszym, stosowanym w mniejszych okleiniarkach, w typowych zakładach usługowych. Górny pas porusza się na rolkach, które jednocześnie służą do jego napinania. Z kolei dolny posuw odbywa się na pasie lub częściej na specjalnym łańcuchu. To gwarantuje precyzyjniejsze podawanie elementu, dlatego stosowane jest w typowo przemysłowych okleiniarkach.

Kolejnym ważnym elementem każdej okleiniarki jest docisk nałożonego już obrzeża. To właśnie stosowna ilość, średnica, ułożenie oraz regulacja rolek dociskowych decydują o precyzyjnej obróbce obrzeża. Odpowiednia siła docisku jest bardzo istotna przy pracy z grubszymi obrzeżami PCV czy ABS. Parametr ten staje się jeszcze ważniejszy przy obróbce delikatnych obrzeży wykonanych z okleiny naturalnej oraz twardych doklejek litych.

Ważnym parametrem okleiniarki jest dobór agregatów. W większości maszyn, mających charakter modułowy, można takie agregaty dostosować (typ i moc) do potrzeb produkcyjnych danego zakładu. Standardem są dziś agregaty agregaty frezujące (na prosto i krzywoliniowo), szlifujące i polerujące. Ważne są jednak ich parametry w zakresie wydajności, mocy i czasu przezbrojenia.

Co jeszcze jest ważne przy zakupie okleiniarki? "Wybierając odpowiednią okleiniarkę nie można zapomnieć o stabilności całej maszyny. To jest klucz w każdym procesie obróbczym. Najmniejsza niestabilność czy drgania maszyny będą powodować jej niedokładność i niezadowalający efekt końcowy. Dlatego zawsze oprócz dostarczenia maszyny oferujemy kompleksową obsługę w zakresie montażu maszyny, jej ustawienia (w tym stabilizacji), programowania i szkolenia operatorów. Tylko w ten sposób można uzyskać końcowy, zadowalający klienta efekt okleinowania" - mówi Marcin Bereżewski z firmy Teknika.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ